Robotman


Robotman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robotman, a właściwie Clifford „Cliff” Steele – fikcyjny charakter, superbohater z komiksów DC Comics[1]. W pierwszych dwóch wystąpieniach nosił nazwę Automaton. Najlepiej znany jako członek drużyny Doom Patrol. Jest jedyną postacią z tego zespołu, która pojawiła się w każdej jego odsłonie od powstania grupy w czerwcu 1963. Postać pojawiła się w serialach telewizyjnych i filmach animowanych. Po raz pierwszy wystąpił na ekranie w nie-animowanej formie jako gościnna postać w serialu Titans. Zagrał go Jake Michaels. Bohater należy obecnie do głównej obsady serialu Doom Patrol. Jego rolę w serialu odgrywa Brendan Fraser.

Spis treści

Umiejętności | edytuj kod

Oryginalne mechaniczne ciało Clifa posiadało nadludzką siłę, szybkość i wytrzymałość. W piersi posiadał komunikator wideo, dzięki któremu Caulder mógł utrzymać kontakt z zespołem w terenie. W kolejnych odsłonach Robotmen miał wbudowane również inne funkcje, takie jak narzędzia i systemy uzbrojenia.

Późniejsza wersja postaci opierała jego robotyczne ciało na nanomaszynie, co pozwalało mu zmieniać kształt i umiejętności w razie potrzeby. Jego ciało mogło naprawiać się nawet w przypadku najcięższych uszkodzeń. Potrafił latać i podróżować pod wodą. Posiadał szeroką gamę czujników i znacznie wzmocnione zmysły. Był w stanie naładować się, konsumując i przetwarzając materiał organiczny.

Występowanie | edytuj kod

Po raz pierwszy pojawił się w zeszycie My Greatest Adventure # 80 (czerwiec 1963)[2]. Został stworzony przez Arnolda Drake'a i Bruna Premiani. Według tego pierwszego, Bon Haney (współautor serii) nie został zaangażowany w projekt aż do powstania Robotmena[3]. Postać ta była jedynym oryginalnym członkiem Doom Patrolu, która pojawiła się wraz z jego drugim wcieleniem. To zadebiutowało w zeszytach o numerach 94-96 (sierpień 1977-styczeń 1978). Przy okazji restartu bohatera, Cliff zdobył nowe ciało zaprojektowane przez artystę Joe Statona, na prośbę pisarza Paula Kupperberga[4].

W innych mediach | edytuj kod

Telewizja | edytuj kod

Animacje | edytuj kod
Filmy i seriale live-action | edytuj kod
  • Pojawił się w serialu Titans. Jego twarz oparta została na rysach Jake Michaelsa, a głos podkładał mu Brendan Fraser[5].
  • Był jednym z głównych bohaterów serialu Doom Patrol. Jego twarz powstała na bazie rysów Riley'a Shanahan, a głosu użyczył mu Brendan Fraser, który wystąpił także we fragmentach z przeszłości Robotmena[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Robotman (Character), Comic Vine [dostęp 2019-08-05]  (ang.).
  2. Chief, [w:] RobertR. Greenberger RobertR., The DC Comics Encyclopedia, Nowy Jork 2008, s. 81, ISBN 0-7566-4119-5 .
  3. MichaelM. Browning MichaelM., The Doom Patrol Interviews: Arnold Drake, „Back Issue!”, 65, czerwiec 2013, s. 38–41 .
  4. DanD. Johnson DanD., The Doom Patrol Interviews: Paul Kupperberg, „Back Issue!”, 65, czerwiec 2013, s. 43 .
  5. 'Titans' Casts the Doom Patrol's Robotman (Exclusive), DC [dostęp 2019-08-05]  (ang.).
  6. Brendan Fraser założycielem Doom Patrol, Filmweb [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Robotman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy