Rocznik Świadków Jehowy


Rocznik Świadków Jehowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rocznik Świadków Jehowy (ang. Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 192-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) do roku 2017 przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna w 68 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD/DVD jako część Biblioteki Strażnicy, online (w plikach audio jako audiobook oraz w MP3, AAC) oraz w wersji PDF, HTML, EPUB, MOBI na jw.org[1] oraz w darmowej aplikacji dla urządzeń cyfrowych JW Library – również w j. polskim.

Spis treści

Historia i zawartość | edytuj kod

Pierwsze wydanie angielskie z 1927 roku zatytułowane było The I.B.S.A. Year Book (Rocznik I.B.S.A.) i zawierało „tekst biblijny na każdy dzień w roku, ściśle związany z hasłem rocznym, i stosowne komentarze zgodne z teraźniejszą prawdą[2]. Teksty biblijne i komentarze zamieszczane w Roczniku pochodziły ze „Strażnicy” z poprzedniego roku i z nowszych książek Świadków Jehowy. Później wykorzystywano już tylko materiał z czasopisma „Strażnica”. W językach, w których nie wychodził jeszcze Rocznik teksty dzienne ukazywały się w specjalnych broszurach, w Polsce w postaci broszury „Teksty dzienne i komentarze” lub w „Strażnicy”[3]. Świadków Jehowy zachęcono, aby codziennie omawiać werset biblijny wraz z zamieszczonym komentarzem. W latach 1905–1926 korzystano w tym celu z książki „Niebiańska manna, czyli rozmyślania duchowe na każdy dzień w roku dla domowników wiary” opracowanej przez Gertrude Seibert.

W 1986 roku teksty biblijne i komentarze zaczęto wydawać w osobnej publikacji „Codzienne badanie Pism”[4]. Do roku 1971 w Roczniku podawano krótką informację z każdego kraju gdzie Świadkowie Jehowy prowadzili działalność. W językach, w których nie wychodził jeszcze Rocznik ukazywały się tłumaczenia jego części w miesięczniku „Nasza Służba Królestwa” lub w osobnych broszurach.

W roku 2010 Rocznik zaczął się ukazywać online w serwisie jw.org, potem w Bibliotece Internetowej Strażnicy, a w roku 2013 został opublikowany w JW Library – darmowej aplikacji na urządzenia mobilne.

W każdym Roczniku znajduje się sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy w roku służbowym (od 1 września do 31 sierpnia), poprzedzającym jego wydanie. W książce tej zamieszczone są listy od Ciała Kierowniczego, omówienie myśli przewodniej opartej na wersecie biblijnym na dany rok (hasła rocznego), Ciekawe wydarzenia z ubiegłego roku (kongresy, otwarcie Biur Oddziałów, inne szkolenia, pomoc humanitarna, specjalne kampanie rozpowszechniania publikacji), Wyniki ogólnoświatowej działalności rocznej (z alfabetycznym wykazem krajów i terytoriów gdzie prowadzona jest działalność kaznodziejska – aktualnie w 240 krajach i terytoriach zależnych – z liczbą: głosicieli, nowo ochrzczonych, pionierów, zborów, godzin poświęconych na działalność kaznodziejską, przeciętną liczbą studiów biblijnych, liczbą zgromadzonych na Wieczerzy Pańskiej) oraz krótkie ciekawe informacje z poszczególnych kontynentów (Głoszenie i nauczanie po całej ziemi), a w drugiej części Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych (opis działalności Świadków Jehowy w wybranym kraju) oraz krótki przegląd wydarzeń z działalności sprzed wieku (Sto lat temu) (obecnie w „Strażnicy” – w wydaniu do studium).

W Roczniku na rok 1994, opisano działalność Świadków Jehowy w Polsce. Od tego też roku Rocznik zaczął się regularnie ukazywać w języku polskim. Dodatkowo w języku polskim wydano również w formie broszur: Działalność Świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych (wyd. pol. 1975, zawiera przedruk artykułu o działalności Świadków Jehowy do 1974 w Niemczech, opublikowanego w Roczniku na rok 1974 ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań za czasów hitleryzmu), Ciekawe szczegóły ze sprawozdania z różnych krajów opublikowane w Roczniku Świadków Jehowy na rok 1990 (zawiera m.in. informacje o kongresie międzynarodowym pod hasłem „Prawdziwa pobożność”, który odbył się w 1989 w Polsce, w Chorzowie, Poznaniu i Warszawie) oraz Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki (na podstawie Rocznika na rok 1975).

Od 2017 roku publikowane są w wersji online coroczne Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie[5].

Wykaz roczników | edytuj kod

Teksty dzienne i roczne

Przypisy | edytuj kod

  1. jw.org
  2. Codzienne badanie Pism 2008 „Słowo wstępne” za „Strażnicą” z 15 grudnia 1926 (ang.).
  3. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 1997. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1997, s. 134. ISBN 83-86930-29-2.
  4. „Codzienne badanie Pism”
  5. Watchtower: Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2018. jw.org.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rocznik Świadków Jehowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy