Rodney McKay


Rodney McKay w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodney McKay, właśc. Meredith Rodney McKay (ur. 1968[a]) – fikcyjna postać reprezentująca świat nauki w serialu Stargate: Atlantis, grana przez Davida Hewletta; astrofizyk.

Jako dziecko chciał być pianistą, ale jego nauczyciel wprost powiedział że nie ma poczucia piękna. Uciekł on do nauki myśląc że to dobra ucieczka od tego co wcześniej robił, ale odkrył że to też sztuka. Stacjonował w strefie 51 i figurował na liście płac Sił Powietrznych. Pracował na modelu komputerowym wrót z Antarktydy. Pierwszy raz okazję do zobaczenia wrót miał w 2001 roku podczas kryzysu utknięcia Teal'ca we wrotach. Wtedy to został przedstawiony Sam Carter i korzystał on z tego kryzysu do zaistnienia. Jednak jego podejście, które zakładało że Teal'c już nie żyje nikomu w SGC, a tym bardziej SG-1 się nie podobało. Po tym wydarzeniu został wysłany do Rosji by nadzorować projekt ich nowego reaktora naquadah. Powrócił ponownie podczas ataku Anubisa przez wrota by pomóc rozwiązać problem. Jednak jego pierwsza analiza problemu więcej wyrządziła szkód niż korzyści. Mimo to udowodnił podczas drugiej próby swoją przydatność co też major Carter doceniła.

Nowym etapem dla MacKaya było przydzielenie go do ekipy naukowców pracujących pod rozkazy doktor Weir w placówce Pradawnych na Antarktydzie. MacKay został głównym ekspertem od technologii Pradawnych którego wiedza podczas misji na Atlantis była coraz bardziej pogłębiana. Do ekspedycji dołączył z pewnym wyrazem grymasu na twarzy ponieważ po raz pierwszy musiał przejść przez wrota i radzić sobie z sytuacją w terenie. Niewątpliwie zmieniło to jego charakter, ale mimo to dalej jest nieraz bezczelnie szczery i bezpośredni w przekazywaniu swojego często podkreślające złe aspekty sytuacji poglądu. Jako pierwszy poddał się wynalezionej przez doktora Beckett'a terapii genowej, dzięki której uzyskał możliwość korzystania z technologii pradawnych.

Rodney McKay wystąpił również w kilku odcinkach Stargate SG-1: 48 Hours, Redemption 1, Redemption 2, The Pegasus Project, The Road Not Taken.

Uwagi | edytuj kod

  1. Sezon 4, odcinek 13: Quarantine; pojawia się jako część jego hasła (1643 1879 1968 42). Pierwsze dwie liczby to lata urodzin Izaaka Newtona i Alberta Einsteina, zaś ostatnia to odpowiedź na Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę z książek Douglasa Adamsa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rodney McKay" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy