Rodniki (obwód kaliningradzki)


Na mapach: 54°42′20″N 20°40′15″E/54,705556 20,670833

Rodniki (obwód kaliningradzki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodniki (ros. Poдники, niem. Preußisch Arnau) – miejscowość w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, w rejonie gurjewskim. Do 1945 nazwa niem. Preussisch Arnau.

Wieś położona 10 km na wschód od centrum Kaliningradu, na północ od drogi krajowej A-229.

Dawny folwark, w latach 1826–1856 własność Theodora von Schön, który z nowonabytego dworu uczynił ośrodek życia kulturalnego i politycznego. Jego gościem był m.in. śląski poeta romantyczny Joseph von Eichendorff. Tu z jego inicjatywy powstało 1842 Centralne Wschodniopruskie Towarzystwo Rolne (niem. Ostpreussische Landwirtschaftliche Centralverein). Dwór jest skromną klasycytyczną parterową budowlą z piętrowym ryzalitem pośrodku od strony północnej. Na piętrze zachowany dawny pokój gościnny. Przetrwały też pozostałości zabudowań folwarcznych. W odległości 1 km, we wsi kościelnej Arnau, von Schön założył park angielski na dawnym wzgórzu zamkowym nad Pregołą. Na cmentarzu parafialnym znajduje się jego nagrobek. Po 1945 na terenie majątku zlokalizowano kołchoz Rodniki. Szerzeniem wiedzy na temat obu miejscowości i Theodora von Schöna oraz opieką nad zabytkami zajmuje się niemiecka organizacja społeczna Kuratorium Arnau, założona w 1992.

 Osobny artykuł: Marjino.

Od 2003 r. w skład Rodników wchodzi osada Marjino, na terenie której znajduje się gotycki kościół św. Katarzyny (obecnie jest to cerkiew prawosławna)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Родники (ros.). prussia39.ru. [dostęp 2018-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • Helft bei der Rettung der Kirche in Arnau/Ostpreussen, Lindhöft, Kuratorium Arnau, [ok. 2007]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rodniki (obwód kaliningradzki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy