Rodzina McMahon


Rodzina McMahonów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rodzina McMahon) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodzina McMahonów – amerykańska rodzina irlandzkiego pochodzenia znana ze swojego zaangażowania w działalność gospodarczą, sport, rozrywkę sportową i politykę. Od pokoleń członkowie tej rodziny są zarządcami World Wrestling Entertainment (WWE) – amerykańskiej firmy medialno-rozrywkowej zajmującej się przede wszystkim organizowaniem widowisk i produkcją programów telewizyjnych związanych z wrestlingiem.

Do rodziny McMahonów należą między innymi:

Spowinowaceni z rodziną McMahonów są między innymi:

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ten rozdział opisuje historię rodziny McMahonów od momentu przybycia do Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze pokolenie | edytuj kod

Roderick McMahon (ur. 1844, zm. 30 października 1888?) i jego żona Elizabeth (ur. 1847, zm. marzec 1917)[1] przybyli ze swoimi dziećmi do Stanów Zjednoczonych z irlandzkiego miasta Galway w 1868 ze swoimi dziećmi[5]. Ich najmłodszy syn urodził się w Nowym Jorku. Krótko po jego narodzinach rodzina McMahonów przeprowadziła się do Amsterdam Avenue[1][6][7].

Roderick McMahon był właścicielem hotelu[5]. Amerykański spis ludności z 1870 roku opisuje go także jako dystrybutora alkoholi, jednak nie precyzuje czy zajmował się on handlem, czy prowadził saloon[1]. Według niektórych źródeł zmarł 30 października 1888[1], jednak jego prawnuk, Vince McMahon, twierdzi, że Roderick McMahon dożył ukończenia studiów przez swoich synów i wydziedziczył ich, uznając, że uczestniczą w skorumpowanym biznesie (promowanie sportu, a w szczególności boksu) oraz zapisał w testamencie wszystko swoim córkom[7][8].

Drugie pokolenie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Jess McMahon.

Wraz z Roderickiem i Elizabeth McMahonoami do Stanów Zjednoczonych imigrowały ich dzieci: córki Mary Lauretta (ur. grudzień 1875) i Catherina (ur. 1877) oraz syn Edward Joseph „Eddie” (ur. 1880, zm. 1935)[5]. 26 maja 1882 w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku urodził się ich najmłodszy potomek, syn Roderick James McMahon. Był on pierwszym członkiem rodziny urodzonym w Stanach Zjednoczonych[1][6][7].

Roderick James McMahon, częściej posługujący się imieniem „Jess”, był najmłodszym dzieckiem Rodericka McMahona i Elizabeth McMahon, a także pierwszym członkiem tej rodziny urodzonym w Stanach Zjednoczonych[7]. Wspólnie ze swoim bratem. Edwardem Josephem „Eddiem” McMahonem, zajmował się sportem od strony biznesowej, w szczególności baseballem i boksem. Nowatorskie było organizowanie przez braci McMahon walk bokserskich między białoskórymi, a czarnoskórymi bokserami, mimo obowiązującej segregacji rasowej. Jess McMahon posiadał drużyny baseballowe New York Lincoln Giants i Star Giants[1]. W 1925 bracia McMahon zostali oficjalnymi organizatorami walk bokserskich na hali sportowej Madison Square Garden[6]. W 1932 Jess McMahon zaczął organizować gale wrestlingu na stadionie Municipal Stadium w wiosce Freeport leżącej w obrębie miasta Hempstead w stanie Nowy Jork[6][7]. W 1935, Eddie McMahon, zmarł z powodu przewlekłej choroby[1]. W 1952 Jess McMahon razem z innowatorskim i odnoszącym sukcesy promotorem wrestlingu, Tootsem Mondtem, założył organizację wrestlingu Capitol Wrestling Corporation. W 1953 organizacja dołączyła do monopolistycznej ligi National Wrestling Alliance[6]. Jess McMahon ożenił się z nowojorczanką irlandzkiego pochodzenia[7], Rosanną „Rosą” z domu McGinn, która przyjęła nazwisko męża[9]. Razem mieli trójkę dzieci[10]. 21 listopada 1954 Jess McMahon zmarł we śnie na udaru mózgu[11][12].

Trzecie pokolenie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Vincent James McMahon.

Jess i Rosa McMahon mieli trójkę dzieci[10]: synów Rodericka Jamesa McMahona Jr. (ur. 21 czerwca 1910)[9] i Vincenta Jamesa McMahona (ur. 6 lipca 1914 w Harlem w Nowym Jorku) oraz córkę Dorothy (ur. 1916)[9][13]. Gdy Vincent McMahon był dzieckiem, jego rodzina przeniosła się do sekcji Far Rockaway, w nowojorskiej dzielnicy Queens. Jess McMahon często zabierał młodszego syna do hali Madison Square Garden, aby ten mógł obserwować kulisy wydarzeń sportowych organizowanych przez swojego ojca. W 1935 Jess McMahon dał młodszemu synowi posadę w biurze w Hempstead w Nowym Jorku, gdzie Vincent McMahon zajmował się promowaniem walk bokserskich, walk wrestlingowych i koncertów muzycznych[10].

Gdy w czasie II wojny światowej Vincent James McMahon stacjonował wraz ze strażą przybrzeżną w Karolinie Północnej, poznał i poślubił kelnerkę Vicky Askew. Razem mieli dwójkę dzieci. 24 sierpnia 1945 narodził im się syn Vincent Kennedy „Vince” McMahon[14]. Vincent McMahon był odtąd nazywany Vince Sr.[15]. Małżonkowie rozwiedli się krótko po narodzinach syna, a Vince McMahon Sr. ożenił się ponownie z kobietą o imieniu Juanita z domu Wynne (ur. 20 grudnia 1916 w Waszyngtonie, zm. 18 stycznia 1998 w Boca Raton w stanie Floryda)[14][16].

Po śmierci ojca 21 listopada 1954[17] Vince McMahon Sr. zastąpił go jako nowy współwłaściciel organizacji Capitol Wrestling Corporation (CWC) i szybko stał się akcjonariuszem większościowym[18]. Jego głównym partnerem biznesowym był współzałożyciel CWC, Toots Mondt[19]. W 1963 McMahon i Toots Mondt wypowiedzieli członkostwo monopolistycznej lidze National Wrestling Alliance (NWA), a następnie przemianowali Capitol Wrestling Corporation na World Wide Wrestling Federation (WWWF)[14]. W 1971 ponownie związali się z National Wrestling Alliance[20]. W 1979 World Wide Wrestling Federation zostało przemianowane na World Wrestling Federation (WWF)[21]. Po czterech miesiącach walki z rakiem trzustki[14] Vince McMahon Sr. umarł 24 maja 1984 w Fort Lauderdale w Hrabstwie Broward w stanie Floryda[19][18][22].

Czwarte pokolenie | edytuj kod

Vince McMahon w 2006  Osobne artykuły: Vince McMahonLinda McMahon. Linda McMahon w 2018 na konferencji Conservative Political Action Conference

Vince McMahon Sr. i Vicky Askew mieli dwóch synów: starszego Rodericka McMahona II[23] i młodszego Vincenta Kennedy „Vince’a” McMahona urodzonego 24 sierpnia 1945 w Pinehurst w Karolinie Północnej[14]. Małżonkowie rozwiedli się krótko po narodzinach młodszego dziecka. Vincent Kennedy McMahon był wychowywany przez matkę oraz ojczyma, Leo Luptona, po którym przejął nazwisko[14]. Poznał swojego rodzonego ojca w wieku 12 lat[24], a jako nastolatek zaczął spędzać więcej czasu z Vince’em McMahonem Sr. i jego drugą żoną, Juanitą McMahon. W latach 60. XX wieku zmienił swoje nazwisko z powrotem na McMahon i przeprowadził się do domu ojca. Vince McMahon Sr. często zabierał syna do pracy, aby ten mógł obserwować kulisy organizacyjne gal wrestlingu. W 1969 dał mu posadę konferansjera w programie WWWF, All-Star Wrestling[14].

W 1979, zanim przejął World Wrestling Federation, kupił arenę Cape Cod Coliseum, na której organizowane były różne wydarzenia związane z rozrywką. W 1981 kupił drużynę hokejową Cape Cod Buccaneers, grającą w lidze Atlantic Coast Hockey League (ACHL)[25]

W 1982 Vincent Kennedy „Vince” McMahon, kupił organizację World Wrestling Federation (WWF) od swojego ojca i jego paterów biznesowych: Phila Zacko, Arnolda Skaalanda i Roberta „Gorilla Monsoon” Marelli[14]. W tym czasie organizacja obejmowała swoim zasięgiem Maryland, Pensylwanię, Nowy Jork, Delaware, New Jersey, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, New Hampshire, Vermont, Maine i Dystrykt Kolumbia[26]. Jako właściciel organizacji Vince McMahon dokonał znaczącej ekspansji. W 1983 wypowiedział członkostwo lidze National Wrestling Alliance[27] i zawarł umowę z USA Network na emitowanie gal WWF w telewizji kablowej. Popularni wrestlerzy z innych terytoriów zaczynali przyłączać się do organizacji w zamian za obietnicę szerszego rozgłosu i wyższej pensji. Nie chcąc zmieniać dotychczasowych praktyk inne należące do National Wrestling Alliance, organizacje zaczęły upadać[28].

Od 1991 do 1993 prowadził organizację kulturystyczną World Bodybuilding Federation[29].

Do 1997 fakt, że Vince McMahon był w rzeczywistości właścicielem WWF był tajemnicą poliszynela. W swoich programach zajmował się przede wszystkim komentowaniem walk i przeprowadzaniem wywiadów[30]. Po ujawnieniu się zaadaptował osobowość złego szefa o pseudonimie Mr. McMahon i zaczął osobiście brać udział w walkach. Swoją pierwszą i zarazem najdłuższą rywalizację w wrestlingu toczył ze Stone Cold Steve’em Austinem[31][32]. W swojej karierze wrestlerskiej zdobył mistrzostwa WWF Championship i ECW Championship, a także wygrał Royal Rumble[33]. W 2001 wykupił World Championship Wrestling, swoją główną konkurencję, za 4,2 miliony dolarów, tym samym czyniąc swoją firmę monopolistą w dziedzinie wrestlingu[34]. Również w 2001 założona przez niego liga futbolu amerykańskiego XFL rozegrała swój pierwszy i jedyny sezon[35]. W 2002 zmienił nazwę WWF na World Wrestling Entertainment (WWE) z powodu przegranej sprawy sądowej o naruszenie znaku towarowego, wniesionej przez World Wide Fund for Nature (również używającej akronimu WWF)[36]

W wieku szesnastu lat Vincent Kennedy Lupton poznał trzynastoletnią wówczas Lindę Edwards, córkę przyjaciółki i współpracownicy jego matki[37]. Pobrali się w sierpniu 1966, a Linda Edwards przyjęła nazwisko męża, wówczas McMahon[37]. W latach 70. doczekali się dwójki dzieci, syna Shane’a i córki Stephanie McMahon[38][39]. Linda McMahon współzarządzała firmą World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) i okazjonalnie pojawiała się w programach telewizyjnych tej firmy. Zajmowała się sprawami biznesowymi, kiedy jej mąż występował jako wrestler w latach 90. Jest też odpowiedzialna za większość firmowych akcji charytatywnych. W 2009 zrezygnowała ze swojej posady dyrektora generalnego WWE, aby poświęcić więcej czasu polityce. Kandydowała do Senatu w 2010 i do kongresu w 2012, za każdym razem z ramienia Partii Republikańskiej, bez powodzenia i przegrywając z kandydatem Partii Demokratycznej. Jej aspiracje polityczne były jedną z przyczyn przyjęcia przez programy WWE familijnego formatu[37]. W 2016 prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump mianował ją na specjalnie utworzone dla niej stanowisko szefowej administracji ds. małych firm[40].

Starszy brat Vince’a McMahona nie jest osobą publiczną. Według słów samego Vince’a McMahona, Roderick McMahon mieszka w Teksasie i pracuje w branży związanej z przetwórstwem stali. W 2007 planowano występ Rodericka McMahona w programie WWE w związku z fabularnym wątkiem śmierci Vince’a McMahona. Plany te zostały jednak anulowane wraz z całym wątkiem[41].

Piąte pokolenie | edytuj kod

Shane McMahon w 2016 Stephanie McMahon (z lewej) i Triple H (z prawej) w 2018  Osobne artykuły: Shane McMahon, Stephanie McMahonTriple H.

Pierwsze dziecko Vince’a i Lindy McMahon, syn Shane Brandon McMahon, urodził się 15 stycznia 1970 w Gaithersburgu w Maryland[42]. Pomagał on rodzinie w prowadzeniu firmy World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) pełniąc różne funkcje przez 20 lat. Był między innymi sędzią i osobą odpowiedzialną za uruchomienie strony internetowej WWF.com. Był też wrstlerem i często brał udział w niebezpiecznych akcjach[43]. Posiadał mistrzostwo WWF European Championship w 1999 i WWF Hardcore Championship w 2000[44]. W 2009 zakończył współpracę z WWE. W 2012 oświadczył, że podjął taką decyzję, ponieważ interesy za bardzo wpływały na relacje z jego ojcem i resztą rodziny. Po rozstaniu się z WWE założył w Chinach firmę świadczącą usługi rozrywkowe YOU On Demand, zajmował się organizowaniem wydarzeń sportowych i został współwłaścicielem sklepu motocyklowego w Brooklynie. W 2016 ponownie związał się z WWE[43], by objąć fikcyjne stanowisko komisarza brandu SmackDown[45]. W rzeczywistości nie pełni funkcji zarządczych w WWE[46].

Drugie dziecko Vince’a i Lindy McMahon, córka Stephanie Marie McMahon, urodziła się 24 września 1976 w Hartford w stanie Connecticut[47]. Była związana z firmą World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) od 13 roku życia, kiedy pozowała do reklam przedmiotów kolekcjonerskich produkowanych przez tę firmę. W programach telewizyjnych WWF debiutowała w 1999. W fabule programów WWF zaczynała jako archetyp damy w opałach, która z czasem zdobywała coraz większą władzę w korporacji. Okazjonalnie brała też udział w walkach. W 2000 przez krótki czas posiadała mistrzostwo WWF Women’s Championship. W 2016 objęła fikcyjne stanowisko komisarza brandu RAW[48]. W rzeczywistości jest menadżerem marki WWE i członkiem komitetu wykonawczego[46].

14 września 1999 Shane McMahon poślubił Marissę Mazzolę, która przyjęła nazwisko męża jako drugi człon swojego nazwiska. Marissa Mazzola-McMahon odpowiadała za PR firmy WWF i współprowadziła program WWF LiveWire. Między 2004, a 2010 urodziła trzech synów. Po zagraniu kilku niewielkich ról w filmach, między innymi w Król Skorpion, otworzyła własne studio filmowe, Kamala Films, które wyprodukowało film krótkometrażowy Quitters i filmy pełnometrażowe Wizja mordercy oraz O czym wiedziała Maisie[49].

23 października 2003[48] Stephanie McMahon poślubiła wrestlera Paula Michaela Levesque’a, noszącego pseudonim ringowy Triple H[50] i przyjęła jego nazwisko jako drugi człon swojego nazwiska[48]. Triple H był wielokrotnym posiadaczem wielu tytułów mistrzowskich WWE, w tym czternastokrotnym mistrzem światowym[50]. W zarządzie firmy pełni funkcję wiceprezesa wykonawczego do spraw talentu, wydarzeń na żywo i kreatywnych. Jest też członkiem komitetu wykonawczego[46]. Między 2006, a 2010 Levesquedowie doczekali się trzech córek[51].

Szóste pokolenie | edytuj kod

Dzieci Vince’a i Lindy McMahon mają po trójce dzieci. Shane McMahon i Marissa Mazzola-McMahon mają trzech synów: urodzonego 13 lutego 2004 Declana Jamesa McMahona[52], urodzonego 26 marca 2006 Kenyona Jesse „Kenny’ego” McMahona[52] i urodzonego w 10 stycznia 2010 Rogana McMahona[49]. Stephanie McMahon-Levesque i Paul „Triple H” Levesque mają trzy córki: urodzoną 24 lipca 2006 Aurorę Rose Levesque[53], urodzoną 28 lipca 2008 Murphy Claire Levesque[54] i urodzoną 24 sierpnia 2010 Vaughn Evelyn Levesque[55]. 3 kwietnia 2016 wszyscy trzej synowie Shane’a po raz pierwszy pojawili się na emitowanej w telewizji gali WWE. Towarzyszyli ojcu w drodze na ring na WrestleManii 32[56].

Lista znanych członków rodziny McMahonów | edytuj kod

Pod każdym członkiem rodziny po kolejnym akapicie znajduje się imię współmałżonka (oznaczone punktem) i potomków (oznaczone liczbami)

 1. Roderick McMahon (ur. 1844, zm. 30 października 1888?)[1]

Drzewo genealogiczne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g h i j k l A Budding Dynasty, [w:] TimT. Hornbaker TimT., Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 2. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24]  (ang.).
 3. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24]  (ang.).
 4. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24]  (ang.).
 5. a b c d e f The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] TimT. Hornbaker TimT., National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29]  (ang.).
 6. a b c d e Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02]  (ang.).
 7. a b c d e f g The McMahon Dynasty, [w:] BrianB. Solomon BrianB., Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 8. In the Beginning: The Capitol Years, [w:] BrianB. Solomon BrianB., WWE Legends, Simon and Schuster, 15 czerwca 2010, ISBN 978-1-4516-0450-4 [dostęp 2018-01-30]  (ang.).
 9. a b c A Budding Dynasty, [w:] TimT. Hornbaker TimT., Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 10. a b c The McMahon Dynasty, [w:] BrianB. Solomon BrianB., Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 11. Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02]  (ang.).
 12. The McMahon Dynasty, [w:] BrianB. Solomon BrianB., Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 13. The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] TimT. Hornbaker TimT., National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29]  (ang.).
 14. a b c d e f g h i The McMahon Dynasty, [w:] BrianB. Solomon BrianB., Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 15. McMahon, Vincent James, „Vince Sr.”, [w:] JohnJ. Grasso JohnJ., Historical Dictionary of Wrestling, Scarecrow Press, 6 marca 2014, s. 193, ISBN 978-0-8108-7926-3 [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 16. Juanita Wynne McMahon (1916-1998), Find A Grave [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 17. Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02]  (ang.).
 18. a b McMahon, Vincent James, „Vince Sr.”, [w:] JohnJ. Grasso JohnJ., Historical Dictionary of Wrestling, Scarecrow Press, 6 marca 2014, s. 193, ISBN 978-0-8108-7926-3 [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 19. a b Vincent J. McMahon, WWE [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 20. World Wide Wrestling Federation Alumni (1963-1979), Online World of Wrestling [dostęp 2018-04-21]  (ang.).
 21. C.J.C.J. Bradford C.J.C.J., WWE and World Wildlife Fund reach a settlement, Cageside Seats, 22 sierpnia 2012 [dostęp 2018-04-03]  (ang.).
 22. Vincent James McMahon, Sr (1914-1984), Find A Grave [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 23. a b Roderick McMahon II, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 24. RandyR. Kennedy RandyR., PUBLIC LIVES; World Wrestling Chief: Not the Usual C.E.O., „New York Times”, 6 sierpnia 1999 [dostęp 2018-07-23]  (ang.).
 25. 8. The Cape Cod Buccaneers, [w:] ScottS. Fried ScottS., WWE: 10 Non-Wrestling Projects Vince McMahon Poured Money Into, WhatCulture.com, 28 marca 2014 [dostęp 2018-07-25]  (ang.).
 26. GrahamG. Flanagan GrahamG., The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25]  (ang.).
 27. The History of the National Wrestling Alliance, Online World of Wrestling, 7 września 2014 [dostęp 2017-11-03]  (ang.).
 28. GrahamG. Flanagan GrahamG., The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25]  (ang.).
 29. WallyW. Downes WallyW., jr., WWE don Vince McMahon plans XFL return – will it sink like other stinkers?, The Sun, 19 grudnia 2017 [dostęp 2018-07-24]  (ang.).
 30. GenoG. Mrosko GenoG., The Montreal Screwjob happened 20 years ago today, Cageside Seats, 9 listopada 2017 [dostęp 2018-02-11]  (ang.).
 31. „Stone Cold” Steve Austin, WWE [dostęp 2018-04-15]  (ang.).
 32. Mr. McMahon, WWE [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 33. PhilipP. Kreikenbohm PhilipP., Vince McMahon, Cagematch.net [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 34. GrahamG. Flanagan GrahamG., The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25]  (ang.).
 35. Remember the XFL [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 36. MathaeusM. Abuwa MathaeusM., Here's why WWE changed its name from WWF, Sportskeeda, 24 października 2016 [dostęp 2018-04-16]  (ang.).
 37. a b c 15 Insane Things You Didn't Know About Vince And Linda McMahon's Marriage, TheRichest, 19 lipca 2016 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 38. AxelA. Saalbach AxelA., Shane McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 39. a b AxelA. Saalbach AxelA., Stephanie McMahon, Wrestlingdata.com [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 40. Najbogatszy gabinet w historii: 4,5 mld dol. majątku, 23 grudnia 2016 [dostęp 2018-07-15]  (pol.).
 41. NathanN. Birch NathanN., From Trailer Park To Titan Towers: 10 True Facts About The Early Life Of Vince McMahon, UPROXX, 23 kwietnia 2015 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 42. NathanN. Birch NathanN., Shane-O-Facts: What You Don’t Know About Shane McMahon, WWE’s Prodigal Son, UPROXX, 3 marca 2016 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 43. a b AlexA. Podgorski AlexA., Why did Shane McMahon leave WWE in 2009?, Sportskeeda, 27 listopada 2017 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 44. AxelA. Saalbach AxelA., Shane McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 45. Shane McMahon, WWE [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 46. a b c Board, Committee and Charters, WWE [dostęp 2018-04-21]  (ang.).
 47. Stephanie McMahon: Profile & Match Listing, Internet Wrestling Database [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 48. a b c Stephanie McMahon, Online World of Wrestling [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 49. a b c LauraL. Amato LauraL., Marissa Mazzola-McMahon, Shane’s Wife: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy.com, 3 kwietnia 2016 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 50. a b AxelA. Saalbach AxelA., Triple H, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 51. Stephanie McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 52. a b c Declan James McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 53. a b Aurora Rose Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 54. a b Murphy Claire Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 55. a b Vaughn Evelyn Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 56. BrendanB. Morrow BrendanB., Shane McMahon’s Children: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy, 16 marca 2017 [dostęp 2018-07-16]  (ang.).
 57. a b A Budding Dynasty, [w:] TimT. Hornbaker TimT., Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27]  (ang.).
 58. Vicky Askew, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 59. NathanN. Birch NathanN., From Trailer Park To Titan Towers: 10 True Facts About The Early Life Of Vince McMahon, UPROXX, 23 kwietnia 2015 [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 60. AxelA. Saalbach AxelA., Linda McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 61. NathanN. Birch NathanN., Shane-O-Facts: What You Don’t Know About Shane McMahon, WWE’s Prodigal Son, UPROXX, 3 marca 2016 [dostęp 2018-07-15]  (ang.).
 62. AxelA. Saalbach AxelA., Marissa Mazzola-McMahon, Wrestlingdata.com [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 63. Kenyon Jesse McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 64. AxelA. Saalbach AxelA., Triple H, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14]  (ang.).
 65. Juanita Wynne McMahon (1916-1998), Find A Grave [dostęp 2018-02-03]  (ang.).
 66. The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] TimT. Hornbaker TimT., National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rodzina McMahon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy