Rogatnica kolczasta


Rogatnica kolczasta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rogatnica kolczasta[2] (Balistapus undulatus) – gatunek morskiej ryby rozdymkokształtnej z rodziny rogatnicowatych (Balistidae).

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Morze Czerwone, Ocean Indyjski wzdłuż Afryki Wschodniej i Południowej, Aldabry, Madagaskaru, Maskarenów na zachodzie, po północną i południową Japonię i wyspy Ogasawara na wschodzie, oraz na południe po Wielką Rafę Koralową i Nową Kaledonię[3][4].

Cechy morfologiczne | edytuj kod

Ciało ciemnobrązowe lub szarofioletowe, z żółtawymi smugami po bokach, krępe, lekko bocznie spłaszczone. Dwie płetwy grzbietowe. W pierwszej znajdują się 3 promienie twarde, pierwszy i drugi blisko siebie, a trzeci oddalony. Druga rozpostarta jest na 24–27 promieniach miękkich. W płetwie odbytowej 20–24 promieni miękkich. Płetwy jasne, pomarańczowożółte[2][4].

Na bokach masywnego trzonu ogonowego znajdują się po 2 rzędy ostrych kolców skierowanych skośnie ku tyłowi. Rogatnica może tymi kolcami ranić, podobnie jak rogatnica jasnoplama[2].

Rogatnica kolczasta dorasta w naturze do około 30 cm, w akwariach osiąga 20–25 cm. Jest jedną z niewielu rogatnicowatych, u których jest zauważalny dymorfizm płciowy.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Występuje w wodach przybrzeżnych na głębokościach do 50 m[4], zwykle w pobliżu dna. Jest związana ze środowiskiem raf koralowych. Żywi się głównie roślinnością (glony i porosty)[2], a także szkarłupniami, mięczakami, osłonicami, gąbkami i stułbiopławami. Jest rybą terytorialną[4].

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Nie ma większego znaczenia w rybołówstwie. Spotykana w przyłowach sieciowych[2]. Hodowana w akwariach morskich.

Filatelistyka | edytuj kod

Poczta Polska wyemitowała 1 kwietnia 1967 r. znaczek pocztowy przedstawiający Balistapus undulatus o nominale 90 gr, w serii Ryby egzotyczne. Autorem projektu znaczka był Jerzy Desselberger. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r.[5][6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Balistapus undulatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982. ISBN 83-215-2103-7.
  3. RonR. Fricke RonR., William NeilW.N. Eschmeyer William NeilW.N., RichardR. Van der Laan RichardR. (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes [online], California Academy of Sciences, 2 października 2012 [dostęp 2012-10-30]  (ang.).
  4. a b c d Balistapus undulatus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 30 października 2012]
  5. Marek Jedziniak: Ryby egzotyczne (pol.). www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31].
  6. Orange-lined Triggerfish (Balistapus undulatus) (ang.). colnect.com. [dostęp 2018-05-31].
Na podstawie artykułu: "Rogatnica kolczasta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy