Rojst (serial)


Rojst (serial) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rojst – polski serial sensacyjno-kryminalny w reżyserii Jana Holoubka. Pierwsza seria, wyprodukowana przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr”, emitowana była na platformie internetowej Showmax od 19 sierpnia 2018 do 14 września 2018[1], a od 21 grudnia 2019 dostępna jest na platformie Netflix. Premiera drugiej serii, wyłącznie na Netfliksie, została zapowiedziana na 2021[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja pierwszej serii rozgrywa się w fikcyjnym mieście wojewódzkim w zachodniej Polsce. Jest rok 1984, ponury czas PRL-u, pomiędzy zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

Słowo rojst oznacza bagno. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. Bohaterowie z różnych przyczyn grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość socjalistyczna przypomina podmokłe grzęzawisko – "im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść".

W lesie, na usytuowanym na obrzeżach miasta osiedlu Gronty, dochodzi do podwójnego, brutalnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka – miejscowego działacza komunistycznego. Milicji Obywatelskiej dość szybko udaje się wytypować oraz ująć sprawcę. W tym samym czasie ma również miejsce samobójstwo pary nastolatków: dziewczyny (córki jednego z opozycjonistów) i chłopaka. Nieoficjalne śledztwo podejmują dwaj dziennikarze regionalnej gazety "Kurier Wieczorny": doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który niedawno przeprowadził się z Krakowa z ciężarną żoną (Zofia Wichłacz). Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat powojennych.

Odcinki | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Jeden odcinek produkcji kosztował około 1,5 mln złotych[3].

Zdjęcia do serialu powstawały m.in. w[4]:

Reakcja na serial | edytuj kod

Portal telemagazyn.pl przyznał serialowi ocenę 8/10[5]. Portal onet.pl w swojej recenzji w dziale kultura pochwalił serial za realizm w oddaniu klimatu lat 80[6].

Utwory muzyczne wykorzystane w serialu | edytuj kod

W warstwie muzycznej serialu wykorzystano między innymi utwory: zespołu Rezerwat (Zaopiekuj się mną), Andrzeja Rybińskiego (Nie liczę godzin i lat), Klaus Mitffoch (Strzeż się tych miejsc), Krystyny Prońko (Jesteś lekiem na całe zło), Andrzeja Zauchy (Wymyśliłem Ciebie), zespołu Bank (Psychonerwica), A_GIM i Moniki Brodki (Wszystko czego dziś chcę - cover utworu Izabeli Trojanowskiej), Maanam (Boskie Buenos), Perfect (Coś dzieje się w mej biednej głowie), Sztywny Pal Azji (Wieża radości, Wieża samotności), Kryzys (Święty szczyt), Republika (Sexy Doll)[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Marta Bratkowska: "Rojst": witajcie w polskim bagnie. Seweryn, Ogrodnik, Wichłacz w nowym serialu Showmaxa
  2. Netflix kręci drugi sezon „Rojsta”, premiera w 2021 roku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-20]  (pol.).
  3. Patryk Pallus: Showmax nakręcił mroczny serial z ogromnym budżetem. „Rojst” zadebiutuje w niedzielę. [dostęp 2018-08-25].
  4. KatarzynaK. Pachelska KatarzynaK., Serial Rojst na Showmax: Dziś ODCINEK 2: Katowice zagrały miasto z lat 80. Zdjęcia powstawały też w Raciborzu i Zabrzu ZDJĘCIA + WIDEO, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2018-09-18]  (pol.).
  5. Krzysztof Połaski: „Rojst”. Martwe prostytutki i działacze partyjni, ubecy i przeboje lat 80., czyli serialowa petarda od Showmax. Netflix, HBO i Canal+ mają konkurencję. telemagazyn.pl. [dostęp 2018-08-25].
  6. Katarzyna Czajka: „Rojst”: codzienność lat 80.. onet.pl. [dostęp 2018-08-25].
  7. „Rojst” na Showmax: Jakie rockowe polskie utwory z lat 80. trafiły na soundtrack z serialu?, Rojst: muzyka, piosenki z serialu Showmax, rockowe utwory [SOUNDTRACK] [dostęp 2018-09-19]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rojst (serial)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy