Rolling Stone


Rolling Stone w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rolling Stone – czasopismo założone w 1967 w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Nazwa pochodzi od tytułu piosenki Boba DylanaLike a Rolling Stone” – manifestu ideowego hippisów, odnoszącego się do angielskiego przysłowia „A rolling stone gathers no moss” (Toczący się kamień nie porasta mchem).

Po wielkiej popularności w latach 60. i 70., lata 80. przyniosły okres niesławy poprzez narkotykowe eksperymenty niektórych dziennikarzy, instytucjonalizację i coraz większą komercjalizację. Te ostatnie pogłębiła jeszcze bardziej przeprowadzka tytułu do Nowego Jorku, w celu zbliżenia się do potencjalnych reklamodawców. Po roku 2000 utrata źródeł finansowania, jak i malejąca popularność zmusiła wydawców do zmiany orientacji na coraz młodszego odbiorcę skupiając się na tematyce związanej z seksem.

Mimo to „Rolling Stone” po dziś dzień uważany jest za sztandarowy przykład „pisma kultowego”, dyktującego trendy i wyznaczającego nowe kierunki w muzyce, filmie, modzie itd. Największym magnesem przyciągającym potencjalnego czytelnika do lektury periodyku – oprócz zamieszczonych w nim artykułów – są nieszablonowe okładki, czy sesje zdjęciowe. To właśnie zdjęcia gwiazd z okładek „Rolling Stone’a” wywoływały na świecie oburzenie, szok, ale także i podziw. Wystarczy wspomnieć tu chociażby tak popularne okładki, jak zdjęcie Janet Jackson, której piersi zasłonięte są przez dłonie białego mężczyzny, Madonny „rozkładającej nogi” na antycznym krześle, czy nagrodzoną w 2005 tytułem „najlepszej okładki wszech czasów” zdjęcia nagiego Johna Lennona obejmującego ubraną w czarną bluzkę i dżinsy Yōko Ono.

We wrześniu 2017 r. magazyn został wystawiony na sprzedaż przez spółkę Wenner Media należącą do założycieli tytułu. Nabywcą została pod koniec roku firma Penske Media. W 2018 r. wydawca podjął decyzję o zmianie częstotliwości ukazywania się od lipca 2018 roku na cykl miesięczny zamiast dwutygodniowego[1].

Spis treści

Lista 500 albumów wszech czasów | edytuj kod

W listopadzie 2003 magazyn opublikował listę 500 albumów wszech czasów, ustaloną na podstawie wyboru dokonanego przez 273 muzyków i krytyków muzycznych.

 Osobny artykuł: Lista 500 albumów wszech czasów dwutygodnika „Rolling Stone”.

Lista 500 utworów wszech czasów | edytuj kod

W listopadzie 2004 na łamach magazynu opublikowano listę 500 najlepszych piosenek wszech czasów. Listę przygotowano zgodnie z głosami 172 muzyków i krytyków muzycznych.

 Osobny artykuł: Lista 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów | edytuj kod

W 2003 roku magazyn opublikował listę 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów. Na liście znalazły się tylko dwie kobiety, co spotkało się z odpowiedzią magazynu Venus Zine w postaci listy najlepszych gitarzystek wszech czasów[2].

 Osobny artykuł: Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Przypisy | edytuj kod

  1. „Rolling Stone” z dwutygodnika staje się miesięcznikiem w cenie 9,99 dolara [dostęp 2018-07-06]  (pol.).
  2. 46 najlepszych gitarzystek wszech czasów

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (czasopismo):
Na podstawie artykułu: "Rolling Stone" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy