Roman Banach


Roman Banach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Romana Banacha na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Roman Banach ps. „Świerk” (ur. 15 lipca 1912 w Czortkowie, zm. 12 sierpnia 1966 w Warszawie) – polski operator, realizator, montażysta, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, uczestnik powstania warszawskiego, w czasie którego działał jako operator filmowy.

Był autorem kronik filmowych dokumentujących obronę Warszawy, podczas polskiej wojny obronnej września 1939 r. W czasie powstania warszawskiego dokumentował działania powstańcze oraz życie codzienne mieszkańców stolicy, działając na terenie Śródmieścia Północ i Mokotowa. Po zakończeniu II wojny światowej pracował nad produkcją filmów dokumentalnych, między innymi jako reżyser i scenarzysta. W dorobku miał takie filmy dokumentalne jak: „Odbudowa Ziem Odzyskanych” z 1947 r. (reżyseria, scenariusz, montaż), „Mistrzowie szybkich wytopów” z 1950 r. (realizacja, scenariusz), „Zwycięska droga” z 1951 r. (reżyseria, scenariusz), „Młodzi inżynierowie” z 1952 r. (reżyseria, scenariusz) czy „Operacja Trójmiasto” z 1967 r. (scenariusz). Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A2-1-14)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roman Banach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy