Roman Stramka


Roman Stramka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Stramka (ur. 13 lipca 1916 r. w Ptaszkowej, zm. 1 września 1965 r. w Nowym Sączu) – kurier ZWZ-AK, narciarz biegowy, trener i instruktor narciarstwa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był najstarszym synem Ludwika i Marii z domu Wysockiej, miał dziewięcioro rodzeństwa. Uczęszczał w Nowym Sączu do Szkoły Powszechnej im. Władysława Jagiełły oraz Gimnazjum Handlowego, następnie ukończył Instytut Handlowy w Wilnie[1].

Już od najmłodszych lat uprawiał wiele dyscyplin sportowych - pływanie, lekkoatletykę, kajakarstwo, piłkę nożną, kolarstwo i narciarstwo. Ćwiczył w sekcji narciarskiej Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego „Sandecja”, gdzie jego trenerem był Leopold Kwiatkowski. W 1931 r. wygrał bieg narciarski organizowany w ramach mistrzostw klubów sportowych Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w Zakopanem[1].

Grób Romana Stramki w Nowym Sączu

Przed wybuchem II wojny światowej powrócił do Nowego Sącza. Jesienią 1939 r. przyłączył się do grup przewodnickich i jako kurier 69 razy przebył trasę Nowy-Sącz-Budapeszt-Belgrad[2].

W trakcie swej działalności był pięciokrotnie aresztowany. Uciekał za każdym razem, w 1941 r. zbiegł z więzienia w Nowym Sączu i w 1944 r. uciekł z transportu do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen[2].

Wiosną 1945 r. powrócił do Nowego Sącza, ale z obawy przed komunistycznymi represjami wyjechał na Dolny Śląsk a potem na Pomorze. Swoją działalność w Armii Krajowej ujawnił przed władzami w 1947 r.[1] Uniknął więzienia dzięki wstawiennictwu Stanisława Mikołajczyka, którego syna przeprowadził w czasie wojny przez góry na Węgry.

Przeniósł się do Zakopanego, gdzie w Ośrodku Kultury Fizycznej wrócił do uprawniania narciarstwa. Był też trenerem i zawodnikiem sekcji kajakarskiej i lekkoatletycznej Zrzeszenia Sportowego „Start” Nowy Sącz, trenerem w sekcji narciarskiej CWKS „Zakopane”, „Start” Zakopane, LKS w Piątkowej i LKS Poprad Rytro. W 1953 r. zdobył wicemistrzostwo Polski w biegu na 53 km[3]. Do Nowego Sącza wrócił w 1954 r.

Ciągle pozostawał w zainteresowaniu Urzędu Bezpieczeństwa i w 1953 r. został zmuszony do podjęcia współpracy w charakterze tajnego współpracownika. W 1958 r. został skreślony z listy agentów z powodu niechęci do współpracy i nieszczerości[1].

W dn. 1 września 1965 r. w Biegonicach został potrącony przez ciężarówkę, zmarł tego samego dnia w szpitalu w Nowym Sączu.

Upamiętnienie | edytuj kod

Jego imieniem jest nazwany w Nowym Sączu stadion Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Lenartowicza, co roku odbywa się w Ptaszkowej Spartakiada o memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia[2].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d 100 lat temu urodził się Roman Stramka (pol.). twojsacz.pl. [dostęp 2019-03-07].
  2. a b c Jerzy Leśniak, HenrykSzewczyk, Bóg, Honor, Ojczyzna. Sądeccy żołnierze i generałowie w służbie niepodległej Rzeczypospolitej, Instytut Pamięci Narodowej, Nowy Sącz - Warszawa 2009, ​ISBN 978-83-7629-075-1​, s. 44
  3. Roman Stramka - życiorys (pol.). aposteriori.org.pl. [dostęp 2019-03-07].
Na podstawie artykułu: "Roman Stramka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy