Roman Tuchowski


Roman Tuchowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Tuchowski (ur. 9 sierpnia 1896 w Starzycach, zm. 1979) − polski przędzalnik i polityk, poseł na Sejm PRL II kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1915 jako ochotnik wstąpił do formowanej w Piotrkowie III Brygady Legionów Polskich. Wziął udział w pierwszej bitwie III Brygady pod Jastkowem, gdzie został ranny. Po wyleczeniu ponownie trafił do 6.pp III Brygady i walczył pod Styrem, gdzie został awansowany na kaprala. W 1917 rozpoczął konspiracyjną działalność w tomaszowskiej Polskiej Organizacji Wojskowej. Został mianowany zastępcą dowódcy brzezińskiego obwodu POW i jednocześnie objął funkcję dowódcy kompani POW w Tomaszowie. Pod jego dowództwem tomaszowska kompania POW 12.11.1918 rozbroiła niemiecki batalion w koszarach przy ul. Policznej i w wagonach na stacji kolejowej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył najpierw w 8 a następnie w 7 pułku ułanów. Z wojska został zdemobilizowany w stopniu sierżanta w 1921. Po powrocie do Tomaszowa, był zatrudniony w Fabryce Sztucznego Jedwabiu.

Działalność polityczna | edytuj kod

W 1924 związał się z Komunistyczną Partią Polski. Następnie założył w Tomaszowie legalnie działającą Niezależną Partię Chłopską. Po jej zdelegalizowaniu w 1927 współtworzył w Tomaszowie Polską Partię Socjalistyczną – Lewica zostając jej przewodniczącym. W 1945 po wyzwoleniu Tomaszowa wrócił do rodzinnego miasta. Objął funkcję sekretarza KM PPR i przewodniczącego Tymczasowego Zarządu Miejskiego. Z partii zostaje wydalony w 1953 za „odchylenia prawicowe”. Zrehabilitowany w 1956 został I sekretarzem KM PZPR. W wyborach parlamentarnych w 1957 roku został wybrany na posła z okręgu 53 - Tomaszów Mazowiecki. Zasiadł w komisji Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy, a także w Komisji Nadzwyczajnej do opracowania projektu ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. W Sejmie PRL II kadencji reprezentował Klub Poselski PZPR.

Odznaczenia | edytuj kod

Wyniki wyborcze | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych 1922.07.08 R.3 Nr 19 s. 492
  2. M.P. z 1957 r. nr 5, poz. 30

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roman Tuchowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy