Roman Zawodny


Roman Zawodny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Zawodnypolski fizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych, specjalizuje się w fizyce teoretycznej i optyce nieliniowej, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Życiorys | edytuj kod

Studia z fizyki ukończył na poznańskim UAM, gdzie następnie został zatrudniony i zdobywał kolejne awanse akademickie. Stopień doktorski uzyskał w 1977 na podstawie pracy pt. Badanie tensorów nieliniowych podatności magneto-optycznych metodami teorii grup (promotorem był prof. Stanisław Kielich). Habilitował się w 2000 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy o tytule Aktywność optyczna dielektryków w przybliżeniu kwadrupulowo-elektrycznym i dipolowo-magnetycznym. Na macierzystym Wydziale Fizyki UAM pracuje jako adiunkt w Zakładzie Optyki Nieliniowej kierowanym przez prof. Ryszarda Tanasia[1][2], gdzie prowadzi zajęcia z optyki[3].

W Technikum Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu prowadzi zajęcia z optyki[3].

Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Swoje prace publikował m.in. w "Molecular Physics" oraz w "Acta Physica Polonica". Współautor opracowania Generacja pól kwantowych w procesie propagacji światła przez nieliniowy ośrodek aktywny optycznie (wraz z S. Kielichem i R. Tanasiem, wyd. 1987, ​ISBN 83-232-0049-1​).

Przypisy | edytuj kod

  1. Nonlinear Optics Division (ang.). amu.edu.pl. [dostęp 2015-12-08].
  2. Dr hab. Roman Zawodny, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-12-08] .
  3. a b dr hab. Roman Zawodny. usosweb.amu.edu.pl. [dostęp 2015-12-07].
Identyfikatory zewnętrzne (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roman Zawodny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy