Ron Wood


Ron Wood w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ron Wood, właśc. Ronald David Wood (ur. 1 czerwca 1947 w Hillingdon[1]) – gitarzysta i basista rockowy. Członek The Faces i The Rolling Stones.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodzi z artystycznej rodziny; jego ojciec grał w orkiestrze, matka była malarką. Ronnie od dziecka grał na klarnecie, bębnach i gitarze. Lubił także rysować; studiował w szkołach plastycznych. Grał w kilku zespołach, m.in. jako basista w The Jeff Beck Group (tam poznał Roda Stewarta) i gitarzysta w The Faces. 19 grudnia 1975 roku Ron Wood został oficjalnie członkiem The Rolling Stones – piątym Stonesem. W zespole tym grał i gra do dzisiaj na gitarze elektrycznej i basowej. Dobrze rozumiał się z drugim gitarzystą zespołu – Keithem Richardsem, co zaowocował licznymi utworami ich autorstwa. Choć gra w zespole już ponad 40 lat, nadal nazywany jest nowym Stonesem. Jest jednym z niewielu właścicieli gitary firmy Zemaitis (ma ich kilka, m.in. metal front). Wydał też płyty solowe, jednak żadna z nich nie odniosła sukcesu. Jedną z nagranych przez niego solo piosenek jest utwór Boba Dylana "Seven Days", wykonany 1976 roku w Japonii. W maju 2016 w wieku 68 lat, został ojcem, bliźniaczek Gracie Jane i Alice Rose (Ron Wood z poprzednich związków ma czworo dzieci)[2].

Publikacje | edytuj kod

Wybrana filmografia | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pete Prown, Harvey P. Newquist, Jon F. Eiche: Legends of rock guitar: the essential reference of rock's greatest guitarists. Hal Leonard, s. 75. ISBN 978-0793540426.
  2. Gitarzysta Rolling Stones Ronnie Wood po raz kolejny ojcem, Onet Wiadomości [dostęp 2016-06-01]  (pol.).
  3. a b c d Ronnie Wood w bazie IMDb (ang.)
  4. Rod Stewart & Faces & Keith Richards (1977) w bazie IMDb (ang.)
  5. Obywatel Havel (2008) w bazie IMDb (ang.)
  6. Crossfire Hurricane (2012) w bazie IMDb (ang.)
  7. B.B. King: The Life of Riley (2012) w bazie IMDb (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ron Wood" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy