Roselina de Villeneuve


Roselina de Villeneuve w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sarkofag w kościele św. Roseliny w Les Arcs

Roselina de Villeneuve, również Rozelina lub Ros(z)alinda[1] (ur. 21 stycznia 1263, zm. 17 stycznia 1329 w Celle-Roubaud) – święta Kościoła katolickiego, przeorysza.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była szlachecką córką urodzoną w zamku położonym w Les Arcs-sur-Argens. W 1278 roku wstąpiła do kartuzji w Bertaud, w której później została wybrana przeoryszą.

Dar mistycznej modlitwy i ascetyczny tryb życia przyciągały uwagę i zostały zapamiętane po jej śmierci, która nastąpiła w 1329 r. w Celle-Roubaud (Prowansja). Według świadków ekshumacji, która odbyła się kilka lat później, ciało Roseliny po śmierci nie uległo rozkładowi. Translacji relikwii dokonano w 1607 roku do kaplicy jej dedykowanej i złożono w grobowcu z białego marmuru[2].

Niektórzy hagiografowie mylnie utożsamiają Roselinę z Rosiną z Bawarii, której imię według bollandystów powstało przez zdrobnienie imienia Eufrozyna.

Kult | edytuj kod

Święta jest czczona jako patronka Draguignan[2], zakonu kartuzów i maltańczyków, wzywana jest także modlitwą przez chorych na oczy.

Od 1859 Kościół katolicki oficjalnie kultywuje pamięć Roseliny w dzienną rocznicę śmierci (wcześniej również 17 czerwca)[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Roselina de Villeneuve. Deon.pl. [dostęp 2015-09-02].
  2. a b Antonio Borrelli: Santa Roselina di Villeneuve (wł.). [dostęp 2010-07-04].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roselina de Villeneuve" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy