Rospuda Filipowska


Na mapach: 54°13′24″N 22°34′33″E/54,223333 22,575833

Rospuda Filipowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rospuda Filipowska (także Jezioro Jemieliste[potrzebny przypis]) – jezioro w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim. Przepływa przez nie rzeka Rospuda.

Długie i wąskie jezioro rynnowe w kształcie lekko wygiętego łuku: od zachodu na wschód, a potem na południowy wschód. Na południowym krańcu łączy się, poprzez przesmyk, z kolejnym jeziorem położonym na tej samej wysokości – Kamiennym.

Brzegi wysokie, zbudowane z osadów wodnolodowcowych (akumulowanych przez wody płynące pod lądolodem skandynawskim w okresie zlodowacenia bałtyckiego), głównie z piasków i żwirów z głazami narzutowymi[potrzebny przypis]. Mniej więcej w połowie długości jeziora znajduje się zadrzewiona wysepka. Jest ona prawdopodobnie najwyższym fragmentem zatopionego grzbietu ozowego i stanowi dowód na urozmaiconą rzeźbę dna jeziora[potrzebny przypis].

Po południowej stronie jeziora, 200 m od jego brzegu ciągnie się drugie, mniejsze jeziorko – Wysokie. Ma długość 1,5 km, a jego tafla jest położona o 7 m wyżej niż Rospuda (na wysokości 180 m n.p.m.).

Na zachodnim brzegu jeziora leżą wsie: Supienie i Wólka, a na wschodnim: Czarne, Huta i Rospuda.

Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy Rospudy. Na obu krańcach jeziora oraz na wyspie znajdują się miejsca biwakowe.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rospuda Filipowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy