Rosyjska Akademia Nauk


Rosyjska Akademia Nauk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dawna główna siedziba Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie

Rosyjska Akademia Nauk (ros. Российская академия наук) założona w 1724 (otwarta w 1725) w Petersburgu jako Akademia Nauk i Sztuk Pięknych, następnie przemianowywana kolejno na:

  • Cesarską Akademię Nauk (koniec XVIII w.–1917),
  • Rosyjską Akademię Nauk (1917–1925 oraz 1991 – dziś)
  • Akademię Nauk ZSRR (1925–1991).

Od momentu powstania do maja 1917 powszechnie nazywana była Petersburską Akademią Nauk.

Niemal od początku Rosyjska Akademia Nauk była jednym z najważniejszych towarzystw naukowych świata. W ZSRR pod obecną nazwą działała tylko do 1925. W następnych latach, podobnie jak KPZR, tworzyła swoje odpowiedniki „republikańskie” w formie akademii „narodowych” (m.in. Akademii Nauk Litewskiej SRR, Akademii Nauk Ukraińskiej SSR itp.), ale w samej Rosyjskiej FSRR działała jako „Akademia Nauk ZSRR”. Akademia stała się kierowniczym ośrodkiem koordynującym badania naukowe w ZSRR. W 1934 jej główna siedziba została przeniesiona do Moskwy. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. w Akademii było zatrudnionych ok. 40 tys. osób, działających w blisko 250 instytutach. Do współczesnej nazwy powróciła w grudniu 1991.

Polskimi członkami Rosyjskiej Akademii Nauk byli m.in.:

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Rosyjskiej Akademii Nauk.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (akademia nauk):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Rosyjska Akademia Nauk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy