Rotang


Rotang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Łodyga rattanu w przekroju Wyplatanie mebli z rattanu Fotel rattanowy

Rotang, rattan (malajski rotan) – ogólne określenie wielu gatunków palm pnących z rodziny arekowatych, spotykanych w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej, a także pozyskiwanego z nich surowca, wykorzystywanego głównie w plecionkarstwie.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Rośliny pną się wraz z młodymi drzewami w górę, a dotarłszy do strefy koronowej, gdzie gałęzie drzew się stykają, ich pnącza przenoszą się na następne drzewo. Pnącza rotangów mogą osiągać długość do 240 m[1]. Najważniejsze rodzaje roślin określane malajską nazwą rotan to Calamus, Daemonorops i Korthalsia.

Zastosowanie | edytuj kod

Palmy rotangowe mają duże znaczenie gospodarcze – wykorzystywane są do wyplatania mebli i koszy, grubsze łodygi do produkcji pałeczek do instrumentów perkusyjnych, kijów do tradycyjnych sztuk walki, a także kijów do wymierzania kary chłosty w takich krajach, jak Singapur, Malezja i Brunei[2]. Największym eksporterem rattanu jest Indonezja. Niezrównoważona eksploatacja rattanu prowadzi w niektórych krajach do degradacji lasów[3]. 1 stycznia 2012 rząd Indonezji wstrzymał eksport tego surowca oraz wszelkich wyrobów z rotangu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jens G. Rohwer: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, 2002. ISBN 83-7311-378-9.
  2. C. Farrell: Judicial Caning in Singapore, Malaysia and Brunei (ang.). 2008-10. [dostęp 2011-04-24].
  3. Benefits of sustainarble rattan (ang.). wwf.panda.org. [dostęp 2011-04-24].
Kontrola autorytatywna (materiał pochodzenia roślinnego):
Na podstawie artykułu: "Rotang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy