Rotax


Rotax w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rotax (obecna nazwa: BRP-Rotax GmbH & Co KG, dawniej: BRP-Powertrain GmbH & Co. KG[1]) – austriacki producent silników, znany pod nazwą Rotax.

W przedsiębiorstwie tym są projektowane i produkowane silniki czterosuwowe i nowoczesne dwusuwowe typu BRP (Bombardier Recreational Products), montowane w skuterach śnieżnych, łodziach motorowych, quadach, motocyklach, skuterach, gokartach oraz w wiatrakowcach, ultralekkich i lekkich samolotach.

Historia | edytuj kod

Przedsiębiorstwo założono w 1920 w Dreźnie jako ROTAX-WERK AG. W 1930 zostało przejęte przez Fichtel & Sachs, a produkcja przeniesiona do Schweinfurtu. W 1943 przeniesiono zakład do Wels w Austrii, a w 1947 do austriackiego Gunskirchen, gdzie znajduje się do dziś. W 1959 większościowy pakiet akcji został przejęty przez Lohner-Werke z siedzibą w Wiedniu, producenta nadwozi samochodowych i kolejowych. W 1970 Lohner-Rotax został kupiony przez Bombardiera. Obecnie BRP jest niezależnym przedsiębiorstwem, specjalizującym się w produkcji nowoczesnych silników. Do 1982 przedsiębiorstwo wytwarzało tylko silniki dwusuwowe, po czym rozszerzyło zakres produkcji o czterosuwy i silniki lotnicze[2].

Silnik Rotax Single 652 cm³ DOHC w motocyklu BMW F 650 GS Dakar Silnik lotniczy Rotax912

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.brp-powertrain.com/desktopdefault.aspx/tabid-159/391_read-389/.
  2. http://www.brp-powertrain.com/en/desktopdefault.aspx/.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rotax" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy