Rotterdam


Na mapach: 51°55′N 4°28′E/51,916667 4,466667

Rotterdam w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

Europoort w Rotterdamie nocą Międzynarodowy port lotniczy w Rotterdamie Stacja kolejowa w Rotterdamie

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Miasto położone jest w delcie Renu i Mozy, nad Nową Mozą (ramię deltowe Renu), połączone jest z Morzem Północnym kanałem Nieuwe Waterweg o długości 30 km.

Rotterdam ok. 1895

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy Rotterdam wzmiankowany jest w 1283 roku, prawa miejskie otrzymał w 1299. Od XVI wieku rozpoczęto rozbudowę portu. W XVII–XVIII wieku nastąpił rozkwit miasta (rozwój handlu głównie z Francją i Anglią oraz przemysłu okrętowego i sukiennictwa). Od około 1850, wraz z rozwojem żeglugi na Renie i przemysłu Zagłębia Ruhry, jak też znacznej rozbudowy i modernizacji portu, wzrosło światowe znaczenie Rotterdamu. W maju roku 1940 czasie II wojny światowej zniszczony nalotem dywanowym Luftwaffe (zob. bombardowanie Rotterdamu). Nieliczne zachowane zabytki, m.in. gotycki kościół św. Wawrzyńca (XV – XVI), dom Schielandshuis (druga połowa XVII wieku, obecnie Muzeum Historyczne); pomnik z brązu „Rozdarte Miasto”.

Demografia | edytuj kod

Transport | edytuj kod

Wielki węzeł transportowy. Krzyżują się tu autostrady: A13, A15, A16 i A20. Ważny węzeł kolejowy. Miasto posiada również Międzynarodowy Port Lotniczy i Międzynarodowy Port Morski. Metro w Rotterdamie obsługuje pięć lokalnych linii, w tym jedną do Hagi. Miasto posiada 36 linii autobusowych o długości 432,7 kilometra i 9 linii tramwajowych o długości 93,4 kilometra.

Porty | edytuj kod

Rotterdam ma największy port w Europie, który rozciąga się na długości 40 km. Rzeki Moza i Ren zapewniają doskonały dostęp w głąb kraju i pozwalają dotrzeć aż do Bazylei oraz Francji. W 2003 roku Singapur, a następnie w 2005 roku Szanghaj, przejęły rolę największego portu świata (licząc według wielkości przeładunku).

Najważniejszym działem portu jest przemysł petrochemiczny oraz obsługa frachtu i przeładunku. Port wyposażony jest w nowoczesne terminale naftowe (Maasvlakte, Europoort, Pernis, Botlek), rudowe oraz kontenerowe. Obsługuje wymianę handlową krajów nadreńskich: przywóz ropy naftowej, rud metali, węgla kamiennego, zboża, wywóz produktów naftowych, maszyn, środków transportu i chemikaliów.

Sport | edytuj kod

W Rotterdamie mają swoją siedzibę kluby piłkarskie Feyenoord, Sparta i SBV Excelsior.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Osoby związane z Rotterdamem | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. rotterdam.nl: burgemeester aboutaleb (niderl.). [dostęp 2014-07-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Rotterdam" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy