Roubaix


Na mapach: 50°42′N 3°10′E/50,700000 3,166667

Roubaix w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roubaix (wym. ʀuˈbɛ; niderl. Robaais) – gmina we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Nord, na granicy z Belgią, dalekie przedmieście Lille połączone z metropolią szybką koleją podmiejską i linią tramwajową.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 97 746 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 7388 osób/km² (wśród 1549 gmin regionu Nord-Pas-de-Calais Roubaix plasuje się na 2. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 169.).

Roubaix znane jest jako meta wyścigu kolarskiego Paryż-Roubaix (tzw. „Piekło Północy”) – uznawanego za najtrudniejszy wyścig klasyczny świata.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare de Roubaix oraz muzeum La Piscine (Basen) mieszczące się w budynku dawnej pływalni. W muzeum, na powierzchni około 8000 m² jest prezentowanych publicznie wiele unikatowych kolekcji, wśród nich dzieła takich artystów jak: Eugène Leroy, Remy Cogghe, Jules Le Roy, Auguste Rodin, Antoine Bourdelle, Armand Bloch, Hean Lambert-Rucki, Pablo Picasso.

W Roubaix urodził się Maxence van der Meersch, pisarz francuski.

Miejscowość stanowi spore skupisko Polonii (w tym post-solidarnościowej) z polską parafią pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, Domem Polskim w Roubaix i polskimi sklepami.

Tablica Pamiątkowa autorstwa Witolda Heretyńskiego na fasadzie Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Roubaix

W Roubaix urodził się 10 października 1944 roku (zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Villeneuve-Loubet) malarz i aktor Witold Heretyński. W Roubaix istnieje jego pracowania malarska.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Roubaix" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy