Royal Entomological Society of London


Royal Entomological Society of London w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Royal Entomological Society of London (dawniej Entomological Society of London) – towarzystwo naukowe zajmujące się badaniem owadów, z siedzibą w Londynie. Odgrywa główną krajową (w Wielkiej Brytanii) i międzynarodową rolę w rozpowszechnianiu informacji na temat owadów oraz w rozwijaniu komunikacji pomiędzy entomologami.

Towarzystwo zostało założone w 1833 roku jako Entomological Society of London. Miało wielu poprzedników począwszy od Society of Entomologists of London.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Powstanie Towarzystwa rozpoczęło się na spotkaniu „dżentelmenów i przyjaciół entomologii”, które miało miejsce 3 maja 1833 w British Museum, a zwołane zostało przez Nicholasa Aylwarda Vigorsa pod przewodnictwem Johna George’a Childrena.

Wśród uczestników spotkania byli m.in.: ks. Frederick William Hope, Cardale Babington William Yarrell, John Edward Gray, James Francis Stephens, Thomas Horsfield,G. T. Rudd i George Robert Gray. Odczytano listy Adrian Hardy Haworth, George Bennett, John Curtis, w których wyrazili ubolewanie, że nie mogą uczestniczyć w spotkaniu.

Zdecydowali oni, że Towarzystwo powinno być utworzone do promocji entomologii w jej wielu gałęziach i że jego nazwa powinna brzmieć Entomological Society of London. J.G. Children, F.W. Hope, J.F. Stephens, W. Yarrell i G. T. Rudd zostali powołani na członków komitetu, z G.R. Gray jako jego sekretarzem. J.G. Children został pierwszym prezydentem Towarzystwa, a William Kirby (1759-1850) został mianowany dożywotnio jego honorowym członkiem. Bardziej prawdopodobną datą powstania Towarzystwa jest 22 maja 1833, kiedy to członkowie na spotkaniu jego członków Thatched House Tavern na St James’s Street. Podczas spotkania George Robert Waterhouse (1810-1888) został wybrany na kuratora zbioru owadów. Również na tym spotkaniu wybrano zagranicznych członków honorowych: Johann Cristoph Friedrich Klug (1775-1856), Wilhem de Haan (1801-1855), Victor Audouin (1797-1841), Johann Ludwig Christian Gravenhorst (1777-1857), Christian Rudolph Wilhelm Wiedemann (1770-1840), Carl Eduard Hammerschmidt (1800-1874) and Alexandre Louis Lefèbvre de Cérisy (1798-1867), którzy mieli za zadanie utrzymywać kontakty z entomologami z kontynentalnej Europy.

Towarzystwo rozpoczęło budowę zbioru bibliotecznego, którego początkową częścią był prywatna biblioteka Adriana Hardy’ego Hawortha (1767-1833), zakupiona przez Johna Obadiaha Westwooda (1805-1893) w imieniu Towarzystwa. Wzbogacono także kolekcję owadów. We wrześniu 1834 r. Towarzystwo liczyło 117 członków honorowych i 10 pełnych członków. Kobiety zostały dopuszczone do członkostwa i korzyści płynących z tego tytułu na takich samych prawach, jak mężczyźni. Publikację czasopisma Towarzystwa rozpoczęto w listopadzie 1834 pod tytułem Transactions of Entomological Society of London.

Prezydenci | edytuj kod

Sławni członkowie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (towarzystwo naukowe):
Na podstawie artykułu: "Royal Entomological Society of London" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy