Rozgrywając królem


Rozgrywając królem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozgrywając królem (ang. To Play the King) − angielski miniserial emitowany przez telewizję BBC w czterech odcinkach od 21 listopada do 12 grudnia 1993 r.[1] Jest to adaptacja powieści Ograć króla autorstwa Michaela Dobbsa, polityka brytyjskiej Partii Konserwatywnej, oraz kontynuacja serialu Dom z kart z 1990 r. W Polsce Rozgrywając królem wyemitował kanał Ale Kino+ od 23 do 30 września 2013 r. w dwóch dwuodcinkowych blokach[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Nowo koronowany król Wielkiej Brytanii (Michael Kitchen) jest niezadowolony z urzędującego premiera z Partii Konserwatywnej, Francisa Urquharta (Ian Richardson), i angażuje się w politykę na niespotykaną dla brytyjskich monarchów skalę. Król krytykuje zwłaszcza politykę społeczną premiera. Urquhart podejmuje pełną intryg grę o utrzymanie się przy władzy, próbując zdyskredytować władcę i pokonać oponentów w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Nominacje i nagrody | edytuj kod

Rozgrywając królem otrzymało w 1994 r. cztery nominacje do telewizyjnych nagród BAFTA: dla najlepszego aktora (Ian Richardson i Michael Kitchen), za montaż i muzykę, zwyciężając w tej ostatniej kategorii[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC One - To Play the King - Episode guide, www.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
  2. Rozgrywając królem (serial polityczny, Wlk. Brytania, 1993, 4 x 55 min.) | Ale kino, www.alekinoplus.pl [dostęp 2017-11-20]  (pol.).
  3. To Play the King - Awards - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-20] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rozgrywając królem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy