Rozkład jazdy


Rozkład jazdy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rozkład jazdy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z 1850 Elektroniczna tablica z rozkładem jazdy na dworcu w Częstochowie Rozkład jazdy autobusów w Bełchatowie

Rozkład jazdy – element oferty przewozowej obejmujący trasę, przystanki i godziny odjazdów[1].

Rozkład jazdy przeznaczony do wykorzystania przez pracowników przewoźnika nazywamy służbowym rozkładem jazdy.

Spis treści

Cechy rozkładów jazdy | edytuj kod

Typowe informacje zawarte w rozkładzie jazdy to czas przyjazdu na dany przystanek (stację), czas odjazdu, kierunek jazdy oraz oznaczenie pojazdu. Dodatkowe oznaczenia (zazwyczaj opisane w legendzie) mówią o kursach w święta, weekendy, wakacje itp.

Formy rozkładów jazdy | edytuj kod

  • klasyczna – w pierwszej z kolumn podane są miejscowości docelowe, w kolejnej kolumnie (kolumnach) podane są godziny odjazdów. Najczęściej spotykana w komunikacji autobusowej PKS; przykład:
  • uproszczona – podobna do powyższej z tym, że do przykładowej linii „Zakopane” dopisane są kursy przebiegające przez tę miejscowość z linii „Kraków”; przykład:

Ten rodzaj rozkładu (w którym powtarzają się te same odjazdy, czasem wielokrotnie) wykorzystywany był często w rozkładach kolejowych; stanowi duże uproszczenie dla podróżnych, którzy w powyższym przykładzie poszukując połączenia do Tczewa nie muszą analizować pozostałych przebiegających przez Tczew linii.

  • uszeregowana według czasu odjazdów – taki rozkład jazdy zawiera chronologiczny spis wszystkich kursów; przykład:

Taki rozkład jazdy jest szczególnie przydatny osobom, które nie planują podróży, lecz w danym momencie potrzebują skorzystać z odpowiedniego połączenia. Stosowany w rozkładach jazdy kolejowych (charakterystyczne wydruki tablicy odjazdów na żółtym tle), a także w elektronicznych rozkładach jazdy na monitorach dworcowych i większych wyświetlaczach.

  • indywidualna (spotykana najczęściej w komunikacji miejskiej) – każda linia opisana jest na odrębnej, niewielkiej kartce; w nagłówku jest opisana linia, poniżej, w pierwszej kolumnie podane są godziny, w kolejnych kolumnach – minuty odjazdu; przykład:

lub podane są kolejne godziny odjazdów:

Istnieją również w internecie e-rozkłady jazdy na stronach wydziałów transportu lub przewoźników w wersji zarówno tradycyjnej (nawiązującej do powyższych wzorców), jak i w formie wyszukiwarek. Po wpisaniu miejscowości początkowej, docelowej, czasu podróży i innych danych program podaje informacje o połączeniach.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozkład jazdy jako element oferty przewozowej, s. 130.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyraz):
Na podstawie artykułu: "Rozkład jazdy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy