Rubel naddniestrzański


Rubel naddniestrzański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 9 sie 2019. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rubel naddniestrzański – oficjalna jednostka płatnicza w nieuznawanej Republice Naddniestrzańskiej. Wprowadzona jako oficjalna waluta republiki w sierpniu 1994 roku. W związku ze statusem Naddniestrza, waluta nie posiada kodu ISO 4217 dla waluty, choć niektóre instytucje naddniestrzańskie (Agroprombank i Gazprombank) używają kodu PRB, a Bank Republiki Naddniestrzańskiej niekiedy określa go jako RUP[1].

Na wypuszczonych banknotach znajdowały się podobizny rosyjskiego dowódcy Aleksandra Suworowa, który był założycielem Tyraspola, będącego stolicą republiki, oraz ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego. Galopująca hiperinflacja doprowadziła do bardzo szybkiego spadku wartości waluty: w 2000 r. najmniejszy pozostający w obrocie banknot miał wartość 10 000 rubli.

Na początku 2001 przeprowadzono denominację rubla naddniestrzańskiego w stosunku 1 000 000 :1.

Na nowych banknotach widnieją podobizny Aleksandra Suworowa (banknoty o wartości 1, 5, 10, 25 rubli), ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki (banknot o wartości 50 rubli) oraz mołdawskiego hospodara Dymitra Cantemira (banknot sturublowy).

Moneta dziesięcio-kopiejkowa bita w Polsce. Aluminium, średnica 20mm

Około 8 milionów rubli naddniestrzańskich zostało wybitych w 2004 roku w polskiej Mennicy Państwowej (po zmianie nazwy w 2005Mennica Polska). Doszło na tym tle do dyplomatycznych kłopotów pomiędzy Polską, Ukrainą i Mołdawią, ponieważ Republika Naddniestrzańska nie jest państwem uznawanym w świecie; przedstawiciele mennicy tłumaczyli się, że zamówiono u nich wyprodukowanie żetonów, a nie środków płatniczych, i że jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne[2].

Spis treści

Banknoty | edytuj kod

Seria 1993-1994 | edytuj kod

Seria 1994-1997 | edytuj kod

Seria 2000-2004 | edytuj kod

Seria 2007- | edytuj kod

Symbol | edytuj kod

Symbol rubla naddniestrzańskiego to połączone ze sobą litery „P” i „P”, który został zatwierdzony w 2012 r., po wynikach konkursu. Autorem tego symbolu jest inżynier elektryk Jurij Kolodny z Nowopołocka (Białoruś), który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 500 dolarów. Zgodnie z komunikatem prasowym Naddniestrzańskiego Banku Republikańskiego „w znaku rozpoznawane są kluczowe litery jednostki walutowej (rubel naddniestrzański). Istnieje również charakterystyczny podwójny skok używany do oznaczania walut ”.

Przypisy | edytuj kod

  1. Bank Republiki Naddniestrzańskiej (ros.)
  2. (...) o zaprzestaniu współpracy z Bankiem Republiki Naddniestrzańskiej w zakresie dostaw żetonów z uwagi na próby politycznego uwikłania Spółki w zakresie działalności, która ma czysto handlowy charakter.Fragment ze sprawozdania Rady Nadzorczej Mennicy

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rubel naddniestrzański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy