Ruch Odnowy w Duchu Świętym


Ruch Odnowy w Duchu Świętym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, Częstochowa 2011 XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, Częstochowa 2011

Ruch Odnowy w Duchu Świętym (Katolicka Odnowa Charyzmatyczna) – ruch katolicki powstały w 1967 w Stanach Zjednoczonych, m.in. pod wpływem II soboru watykańskiego oraz religijności zielonoświątkowej. Elementy teologiczne (np. interpretacja Wylania Ducha Świętego) zostały jednak opracowane w taki sposób, aby były zgodne z nauczaniem Kościoła.[1]

Osoby uczestniczące w Ruchu pracują nad własną wiarą poprzez nieustanne „dążenie do Jezusa poprzez działanie Ducha Świętego”. Działania członków Ruchu to między innymi ewangelizacja chrześcijan.

Historia | edytuj kod

Kościół katolicki, obserwując ożywienie charyzmatyczne w kościołach protestanckich, nie mógł pozostać wobec niego obojętny. Podczas obrad II soboru watykańskiego w 1963 roku odbyła się poważna dyskusja teologiczna na temat charyzmatów. Owocem jej było zamieszczenie w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium zapisu o tym, że Duch Święty prowadzi i uświęca Kościół nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając wiernym szczególnych, szeroko rozpowszechnionych łask (charyzmatów) w celu odnowy i rozbudowy Kościoła. Szczególną rolę przy wprowadzeniu powyższego zapisu odegrał kardynał z Belgii ks. Léon-Joseph Suenens.

Pierwszym spektakularnym doświadczeniem wylania Ducha Świętego były wydarzenia z 17–19 lutego 1967, w których uczestniczyli studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Duquesne w Stanach Zjednoczonych. W czasie spotkań mających na celu rozważanie Pisma Świętego i wspólną modlitwę, pierwsi katolicy przeżyli chrzest w Duchu Świętym i modlitwę w językach. Od tego czasu Odnowa Charyzmatyczna ogarnęła bardzo szybko wszystkie kontynenty.

Osoby, które otrzymały chrzest w Duchu Świętym, pozostały w większości w Kościele katolickim. Tym sposobem powstał ruch o charakterze ekumenicznym, gdyż doświadczenie wylania Ducha Świętego znane było już milionom chrześcijan różnych wyznań. Od czasu swych początków ruch charyzmatyczny rozrósł się i stał się zjawiskiem zaakceptowanym przez Kościół katolicki[2].

W Polsce w latach 1984-2014 Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym był ks. Bronisław Dembowski (od 1992 r. jako biskup), obecnie jest nim ks. bp Józef Górzyński.

Przypisy | edytuj kod

  1. Robert WawrzenieckiR.W. OMI Robert WawrzenieckiR.W., Wylanie Ducha Świętego w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym na podstawie katolickich publikacji polskojęzycznych, str.94, www.opoka.org.pl [dostęp 2017-10-04] .
  2. Jak powstała?. Katolicka Odnowa w Duchu Świętym w Polsce. [dostęp 2017-02-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ruch Odnowy w Duchu Świętym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy