Rumowisko skalne


Rumowisko skalne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gołoborze na zboczu Łysej Góry (Łyśca) – Łysogóry, Góry Świętokrzyskie

Rumowisko skalne (zawartość rumowiska skalnego to rumosz skalny[1]) – w geologii nagromadzenie powstałych w wyniku wietrzenia fizycznego okruchów i bloków skalnych, przyjmujących zazwyczaj kanciaste kształty[2].

W geodezji skały i żwiry różnej wielkości o niejednorodnej genezie, tworzące zespół rozrzucony często na znacznej powierzchni, wytworzony wskutek procesów osuwania i odpadania skał stokowych, albo w procesach wietrzenia nazywane są rumoszem skalnym[1]. Rumowiska skalne mogą pozostawać na miejscu wietrzenia (pokrywa gruzowa), gromadzić się na stokach (gołoborze) lub u ich podnóży (piarg)[2]. Piargi w Tatrach i gołoborza w Górach Świętokrzyskich są przykładem rumowisk skalnych[1]. Źródła wypływające z rumowisk skalnych nazywane są rumoszowymi[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c rumosz skalny. W: Serwis internetowy Encyklopedia Leśna [on-line]. Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. [dostęp 2017-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-04)].
  2. a b rumowisko skalne, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-09-04] .
  3. Praca zbiorowa, teksty opracowane przez Wydawnictwo GREG: Klasyfikacja_źródeł. interia.pl. [dostęp 2017-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-04)].
Na podstawie artykułu: "Rumowisko skalne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy