Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928


Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Rumunii na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie składała się z 21 zawodników: 13 lekkoatletów (w tym dwie kobiety) i 8 szermierzy, obie te reprezentacje debiutowały na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy w historii rumuńskich startów na igrzyskach w reprezentacji wystąpiły kobiety. Dla wszystkich zawodników i zawodniczek oprócz Denisa Dolesko były to jedyne starty w letnich igrzyskach olimpijskich. Rumunia na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1932 w Los Angeles nie wystawiła, żadnych sportowców[1].

Reprezentacja Rumunii nie zdobyła żadnego medalu i podobnie jak 12 innych reprezentacji nie była sklasyfikowana w klasyfikacji medalowej. Były to drugie, wliczając nieoficjalny występ na igrzyskach w 1900[2], a zarazem ostatnie letnie igrzyska olimpijskie, na których wystąpili sportowcy z Rumunii i nie wywalczyli przynajmniej jednego medalu olimpijskiego[1].

Spis treści

Wyniki | edytuj kod

Lekkoatletyka | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928.

Reprezentacja Rumunii w lekkoatletyce zadebiutowała na tych igrzyskach olimpijskich. Na igrzyskach w Amsterdamie po raz pierwszy w historii lekkoatletyki na letnich igrzyskach olimpijskich wystąpiły kobiety w tym dwie Rumunki. Lekkoatleci z Rumunii odpadli w większości konkurencji w kwalifikacjach. Dla wszystkich zawodników i zawodniczek były to jedyne występy na igrzyskach olimpijskich[3].

Mężczyźni

Kobiety

Punkty policzone według ówczesnej tabel dziesięcioboju.

Szermierka | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928.

Na Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie zadebiutowała również reprezentacja szermiercza. Mimo, że podczas zawodów szermierczych rozgrywano również konkurencje kobiecie, w składzie ekipy rumuńskiej nie było żadnej zawodniczki[4].

W zawodach zdominowanych przez Francję, Włochy i Węgry, Rumuni zajmowali miejsca w końcu stawki odpadając zazwyczaj w pierwszej rundzie, aczkolwiek zajmując często najwyższe lokaty wśród zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do dalszej rundy[4]. Wśród rumuńskich szermierzy tylko Denis Dolecsko wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich 1936 w Berlinie[5].

Mężczyźni

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Romania (ang.). W: Sports-Reference.com [on-line]. Olympics at Sports-Reference.com. [dostęp 2011-02-18].
  2. Comitetul Olimpic Roman: COMITETUL OLIMPIC SI SPORTIV ROMAN (rum.). [dostęp 2011-02-25].
  3. Romania Athletics at the 1936 Berlin Summer Games (ang.). W: Sports-Reference.com [on-line]. Olympics at Sports-Reference.com. [dostęp 2011-02-18].
  4. a b Romania Fencing at the 1928 Amsterdam Summer Games (ang.). W: Sports-Reference.com [on-line]. Olympics at Sports-Reference.com. [dostęp 2011-02-18].
  5. Romania Fencing at the 1936 Berlin Summer Games (ang.). W: Sports-Reference.com [on-line]. Olympics at Sports-Reference.com. [dostęp 2011-02-18].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy