Rumunia w Konkursie Piosenki Eurowizji


Rumunia w Konkursie Piosenki Eurowizji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Societatea Română de Televiziune (TVR).

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest trzecie miejsce, które w 2005 i 2010 zajęli Luminița Anghel i Sistem z piosenką „Let Me Try” oraz Paula Seling i Ovi z piosenką „Playing with Fire

W 2016 kraj został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie z powodu nieopłacenia przez stację kilkumilionowego długu wobec EBU w ustalonym terminie.

Spis treści

Historia Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji | edytuj kod

Todomondo podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2007 Nico i Vlad podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008 Mandinga na próbie do półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2012 Cezar podczas prób do półfinału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013 Paula Seling i Ovi podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

Uczestnictwo | edytuj kod

Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich rumuńskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki osiągnięte w poszczególnych latach.

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania w finale (1994–2019) | edytuj kod

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Rumunia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw rumuńscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[1].

Kraje, od których Rumunia otrzymała najwięcej punktów:

Nagrody im. Marcela Bezençona | edytuj kod

Nagrody im. Marcela Bezençona przyznawane są corocznie (od 2002) piosenkom biorącym udział w konkursie[2]. Nagrody rozdawane są w trzech kategoriach[2]:

  • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
  • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
  • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Poniższy spis uwzględnia rumuńskich zdobywców nagród im. Marcela Bezençona. Nagroda Kompozytorów

Uwagi | edytuj kod

  1. W roku 1993 została zorganizowana runda kwalifikacyjna dla państw byłej Jugosławii oraz byłego Bloku wschodniego. Eliminacje odbyły się 3 kwietnia w Lublanie. Na 7 państw do udziału we właściwej Eurowizji zakwalifikowały się: Słowenia, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja.
  2. Podczas konkursu w 1996 zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale konkursu. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 29 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
  3. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w latach 2004-2007 kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu były automatycznie kwalifikowane do sobotniego finału bez konieczności rywalizacji w półfinale. W przypadku rezygnacji z udziału w konkursie jednego z państw z Top 10 zeszłego roku lub w przypadku kiedy któreś z państw Wielkiej Czwórki zajęło miejsce w przedziale 1-10, wówczas automatyczna kwalifikacja przypadała na miejsca poza pierwszą dziesiątką, tj. 11. bądź 12.

Przypisy | edytuj kod

  1. Points fromand to Romania (ang.). W: Eurovision Covers [on-line]. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-11-25].
  2. a b Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
Na podstawie artykułu: "Rumunia w Konkursie Piosenki Eurowizji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy