Rurōni Kenshin (film)


Rurōni Kenshin (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rurōni Kenshin (jap. るろうに剣心, ang. Rurouni Kenshin) – japoński film akcji z 2012 roku w reżyserii Keishiego Ōtomo, będący ekranizacją mangi pod tym samym tytułem. Piosenką przewodnią filmu była The Beginning śpiewana przez One Ok Rock.

Box office filmu w Japonii wyniósł 3,01 mld jenów[1], a ogólnie 61,7 mln dolarów[2].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Film rozpoczyna się od sceny ukazującej bitwę pod Toba-Fushimi, autentyczne wydarzenie historyczne ze stycznia 1868 roku. Głównym bohaterem jest uczestniczący w tej potyczce zawodowy zabójca Kenshin Himura, który przerażony własnymi zbrodniami i rozlewem krwi wtedy właśnie postanawia definitywnie zmienić swoje życie. Przysięga samemu sobie, że nie będzie nigdy więcej zabijał. Kolejne lata spędza jako wędrowiec bez stałego miejsca zamieszkania, bezinteresownie pomagający zwykłym ludziom mistrz fechtunku, posługujący się mieczem z odwróconym ostrzem - tak, by móc nim bić, ale nie zadawać śmierć.

Ponownie poznajemy bohatera po dziesięciu latach od tamtej bitwy. Przybywa do Tokio, gdzie poznaje młodą dziewczynę, która odziedziczyła po zmarłym ojcu podupadłe dojo. W tym samym czasie po mieście grasuje okrutny morderca, podszywający się pod dawną tożsamość bohatera. W wyniku splotu zdarzeń Kenshin angażuje się w rozgrywkę przeciwko zbrodniarzowi, a także zatrudniającemu go przedsiębiorcy, w istocie będącemu wytwórcą wyjątkowo uzależniającej odmiany opium. Tłem dla historii jest Japonia w erze gwałtownych przemian społecznych, w wyniku których potężna dotąd klasa samurajów ulega pauperyzacji i jest spychana na margines.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Highest grossing movies of 2012 (jap.). eiren.org. [dostęp 2015-01-23].
  2. RUROUNI KENSHIN Sequel Greenlit, North American Premiere Date Announced (ang.). comicbookmovie.com. [dostęp 2015-01-23].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rurōni Kenshin (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy