Rurociąg „Przyjaźń”


Rurociąg „Przyjaźń” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przebieg rurociągu naftowego Przyjaźń w Europie Rurociąg Przyjaźń nad rzeką Stryj we wsi Rozhurcze w rejonie stryjskim obwodu lwowskiego na Ukrainie

Rurociąg „Przyjaźń”[1] (ros. нефтепровод Дружба) – największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową.

Decyzję o podjęciu budowy systemu „Przyjaźń” podjęto 18 grudnia 1958 na 10. sesji RWPG w Pradze. Rurociąg, który otwarto w 1964, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę (odcinek polski rozpoczyna się w Adamowie w województwie podlaskim) do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. W założeniu był systemem przesyłu ropy naftowej ze Związku Radzieckiego do krajów RWPG w Europie Środkowej.

Wobec coraz częstszego stosowania przez Rosję szantażu energetycznego (m.in. rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy), rozważane jest także przedłużenie obu nitek, północnej do niemieckiego Wilhelmshaven, a południowej do chorwackiego Omišalj, i tą drogą wprowadzenie rewersu ropy, dostarczanej przez tankowce z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 kilometrów rurociągów, które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej, w tym samą północną nitką około 49,8 miliona ton.

Operatorem rurociągu w Rosji i tak zwanej bliskiej zagranicy jest Transnieft, na Słowacji – Transpetrol, w Czechach – MERO ČR, w Polsce – PERN.

Przypisy | edytuj kod

  1. Nazewnictwo Geograficzne Świata – Zeszyt 11: Europa Część I. Warszawa: KSNG, 2009, s. 183. ISBN 978-83-254-0463-5. (pol.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rurociąg „Przyjaźń”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy