Rusałka pokrzywnik


Rusałka pokrzywnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych.

Wygląd
Skrzydła intensywnie zabarwione, czerwonoceglaste. Skrzydła przedniej pary mają liczne żółte i czarne plamy. Tylne, bliżej tułowia mają ciemną jednolitą barwę. Obrzeża skrzydeł są niebiesko-czarne z białymi plamkami. Długość przedniego skrzydła wynosi około 2,5 cm[2].
Biotop
Jest motylem pospolitym. Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach oraz terenach ruderalnych.
Postać gąsienicy i larwy
Gąsienice są smukłe. Na przemian występują żółto-zielone (cieńsze) i czarne pasy wzdłuż boków ciała. Żerują w gromadzie na pokrzywie zwyczajnej.
Postać dorosła - imago
Rusałka pokrzywnik zimuje w jaskiniach, na poddaszach w piwnicach. W sprzyjających temperaturach zaczyna być aktywna w marcu. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń.
Filatelistyka
Poczta Polska wyemitowała 14 października 1967 r. znaczek pocztowy przedstawiający rusałkę pokrzywnika o nominale 40 gr, w serii Motyle. Autorem projektu znaczka był Jerzy Desselberger. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r.[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Aglais urticae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. E. Keller, prof. dr. J. H. Reichholf, G. Steinbach i inni: Leksykon zwierząt: Owady. Warszawa: Świat Książki, 2003. ISBN 83-7311-855-1.
  3. Marek Jedziniak: Motyle (pol.). www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31].
Na podstawie artykułu: "Rusałka pokrzywnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy