Ryan FR Fireball


Ryan FR Fireball w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryan FR-1 Fireballamerykański samolot myśliwski o mieszanym napędzie tłokowo-odrzutowym, zaprojektowany dla potrzeb US Navy w czasie II wojny światowej. Samoloty te weszły do służby przed końcem wojny, ale nie zostały użyte bojowo. Był to pierwszy samolot amerykańskiej marynarki wojennej o napędzie odrzutowym.

Historia | edytuj kod

Pierwszy projekt nowego samolotu powstał w 1943. Wczesne silniki odrzutowe miały stosunkowo niską moc i nie zapewniały wystarczającego przyspieszenia potrzebnego do startu z lotniskowca, zdecydowano więc, że głównym silnikiem powstającego samolotu będzie tradycyjny silnik tłokowy, a dodatkowy silnik odrzutowy będzie używany już w locie do uzyskania większej prędkości.

Lot pierwszego prototypu odbył się 25 czerwca 1944. Ten sam samolot rozbił się w czasie prób w październiku tego roku. Okazało się, że problem stanowiły zbyt słabe nity w skrzydłach. Mankament ten poprawiono, podwajając liczbę nitów, ale zanim przeprowadzono te zmiany, rozbiły się dwa kolejne prototypy.

Służba | edytuj kod

Łącznie zamówiono 700 egzemplarzy tego samolotu, ale przed końcem wojny dostarczono tylko 66 sztuk. Został w nie wyposażony dywizjon VF-66, ale nie zdążył wziąć udziału w żadnych lotach bojowych.

Po zakończeniu wojny Fireballe zostały szybko wycofane ze służby.

Zobacz też | edytuj kod

Porównywalne samoloty:

Na podstawie artykułu: "Ryan FR Fireball" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy