Ryba akwariowa


Ryba akwariowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wielkopłetw wspaniały – jedna z pierwszych ryb akwariowych

Ryba akwariowa – potoczna nazwa ryby umieszczonej w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do jej obserwacji i hodowli. Pierwsze wzmianki o hodowli ryb dla celów rozrywkowych pochodzą od Sumerów, którzy zajmowali się tym co najmniej 2500 lat p.n.e.

Początkowo w akwariach były hodowane tylko małe gatunki ryb w niewielkich zbiornikach. Były to głównie gatunki słodkowodne, intensywnie, często kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Ryby morskie były początkowo trzymane przez Rzymian (w pierwszych wiekach n.e.) w basenach przydomowych. Rozwój techniki umożliwił budowę większych akwariów, co dało możliwość umieszczania w zbiornikach nawet bardzo dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

Do popularnych, często hodowanych słodkowodnych ryb akwariowych należą m.in.: bystrzyki, złote rybki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, bojowniki, skalary, gupiki, brzanki, sumy rekinie, piskorki, grubowargi, glonojady i pielęgnice.

Przykładowe gatunki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (ryba):
Na podstawie artykułu: "Ryba akwariowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy