Rybna (potok)


Rybna (dopływ Bystrzycy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rybna (potok)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rybnapotok górski, lewy dopływ Bystrzycy[2] o długości 8,64 km[3].

Potok płynie w Sudetach Środkowych, w Górach Suchych, w woj. dolnośląskim. Jego źródła złożone z drobnych wycieków znajdują się na wysokości około 700 m n.p.m. poniżej Przełęczy Trzech Dolin. Potok w górnym biegu spływa przez niezalesione tereny w kierunku północnym, w Rybnicy Leśnej skręca na wschód i płynie głęboką, załamaną wąską doliną, oddzielającą Góry Wałbrzyskie od Gór Suchych, Następne przepływa przez Grzmiącą i uchodzi do Bystrzycy w miejscowości Głuszyca. W górnym i dolnym odcinku potok płynie wśród zabudowań. W środkowym odcinku płynie przez obszar Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Zbiera wody z północno-zachodnich zboczy Gór Suchych i południowych zboczy Gór Wałbrzyskich. Potok w większości swojego biegu nieuregulowany o wartkim prądzie wody.

W Rybnicy Leśnej wystąpił kaptaż Rybnej. Potok w wyniku intensywnej erozji wstecznej przedarł się przez wzniesienia oddzielające potok od dopływu Ścinawki, po dotarciu do potoku spływającego spod Przełęczy Trzech Dolin, Rybna przechwyciła źródliskowe potoki Ścinawki, zasilając w ten sposób swoje wody.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rybna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-06-22].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 243. [dostęp 2017-06-22].
  3. Rybna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rybna (potok)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy