Rycerze Andrzeja Waligórskiego


Rycerze Andrzeja Waligórskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rycerzesatyryczne słuchowisko radiowe, według pomysłu Andrzeja Waligórskiego stworzone i zrealizowane przez Kabaret Elita, znane też pod tytułem Rycerzy Trzech. Przeszło 100 odcinków zostało wyemitowane przez Program Trzeci Polskiego Radia w ramach audycji satyryczno-rozrywkowych 60 minut na godzinę oraz reemitowane w tym samym programie w ramach Powtórki z rozrywki.

Słuchowisko pojawiło się w odpowiedzi na popularność filmu Potop Jerzego Hoffmana według powieści Henryka Sienkiewicza, dlatego pierwsze odcinki oparte były na tej części Trylogii. Potem źródłem inspiracji stał się Pan Wołodyjowski oraz Ogniem i Mieczem (stąd też trzy wersje kupletu rozpoczynającego i kończącego słuchowisko). Fabuła oraz postacie występujące w słuchowisku zostały zaczerpnięte z całej Trylogii, a następnie sparodiowane. Głównym źródłem dowcipu są gry słowne (np. „w potrzebie wygoda, ale za to za potrzebą niewygoda”) oraz główni bohaterowie Sienkiewiczowskich powieści, którzy jednak zamiast mitologicznej otoczki zostali zaopatrzeni w wyjątkowo wyeksponowany zestaw przywar takich jak pijaństwo, tchórzostwo czy materializm. Dodatkowym źródłem dowcipów są wyrwane z kontekstu cytaty z dzieł Sienkiewicza, („pójdźcie nie mieszkając” – przecież jakbyśmy mieszkali to byśmy nie poszli), oraz nawiązanie do współczesności („świeć panie, byle nie w godzinach szczytu”).

Wydarzenia nawiązujące do Trylogii nie następują chronologicznie, co również jest kolejnym źródłem dowcipów.

Postacie | edytuj kod

Odcinki | edytuj kod

Wszystkie odcinki zawierają piosenkę wprowadzającą, piosenkę końcową, oraz przeważnie dwie scenki zaczynające się od słów „Oj niedobrze koledzy, niedobrze”, a kończące się słowami „Szable w dłoń”. Ponieważ w słuchowisku brak chronologii, bardzo trudno jest ustalić, jaka jest ich prawidłowa kolejność.

Na podstawie artykułu: "Rycerze Andrzeja Waligórskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy