Rynek w Niepołomicach


Na mapach: 50°01′58,9″N 20°13′01,7″E/50,033020 20,217135

Rynek w Niepołomicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rynek w Niepołomicach - główny plac Niepołomic, położony w centralnej części miasta, u zbiegu pięciu ulic. Ma kształt kwadratu o boku długości około 70 m. Plac ten formą z ulicą Piękną na południowy wschód przypomina motyw krakowskiego Rynku Głównego z ulicą Grodzką. Przez niepołomicki Rynek przebiega droga królewska, łącząca Zamek Królewski na Wawelu z Zamkiem Królewskim w Niepołomicach.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Niepołomicki Rynek znajduje się w centralnej części miasta, na obszarze Osiedla Śródmieście. Leży około 100 m na południe od zamku i 1 km na północ od granic Puszczy. Od Rynku Górnego w Wieliczce oddalony jest w linii prostej o 12,5 km, od Rynku Głównego w Krakowie o 21 km, natomiast od Rynku w Tarnowie o 55 km.

Od Rynku odchodzi pięć ulic: Zamkowa, Szewska, Piękna, Szeroka oraz Adama Mickiewicza. Od południowego zachodu sąsiaduje on z Placem Zwycięstwa.

Historia | edytuj kod

Jeszcze w XIV w. całe współczesne centrum Niepołomic porośnięte było gęstą Puszczą. Po wzniesieniu, w połowie XIV w., Zamku Królewskiego część lasu wykarczowano pod budowę kościoła farnego oraz niewielkiej osady służebnej. Wtedy to też prawdopodobnie wytyczono rynek, który początkowo miał jednak charakter targowego majdanu. W 1776, po oficjalnej lokacji miasta przez cesarzową Marię Teresę, rozpoczęto wznoszenie wokół placu murowanych kamienic.

W 1986 r. powstał na Rynku teledysk do piosenki C’est la vie - Paryż z pocztówki Andrzeja Zauchy[1].

Obecną zabudowę Rynku stanowią parterowe oraz jedno- i dwupiętrowe kamienice. W jego południowej pierzei znajduje się farny Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Na części płyty placu mieści się płatny parking.

Otoczenie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Julian Zinkow: Wokół Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej, Wyd. 2 zaktual. i uzup., Niepołomice: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, 2009, s. 118-121. ​ISBN 978-83-926652-2-9​.
  • [niepolomice.eu Strona internetowa miasta Niepołomice]

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej Zaucha - C'est la vie. portalwiedzy.onet.pl.
Na podstawie artykułu: "Rynek w Niepołomicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy