Rynkówka


Na mapach: 53°41′51″N 18°36′32″E/53,697500 18,608889

Rynkówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rynkówkawieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne.

W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975–1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dawna siedziba rodziny Czapskich herbu Leliwa.

Zabytki | edytuj kod

  • neogotycki pałac z końca XIX wieku, wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego krzyżackiego komtura z Gniewu. Budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice oraz część parteru, zachował się również układ fos. Pałac otoczony starodrzewem z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany)[2]. Pierwszy zamek w Rynkówce powstał za panowania Krzyżaków.

W połowie XVI wieku, gdy właścicielem majątku w Rynkówce został kasztelan chełmiński Jerzy Czapski, na starych fundamentach pokrzyżackiego zamku zbudował dwór, a przy nim kaplicę. W ołtarzu kaplicy jedną z relikwii była głowa św. Felicjaty umieszczona w srebrnej puszce, a nad ołtarzem wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wg legendy "...we śnie Matka Boska wyraziła swoje życzenie, by jej obraz został przeniesiony do kościoła w Lalkowach". W 1729 roku, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w uroczystym orszaku, został przeniesiony przez Czapskich do kościoła w Lalkowach. Po rozbiorach majątek przejęło państwo pruskie. W roku 1809, niemiecki właściciel Rynkówki – Amtmann Nehring, zlikwidował kaplicę. W latach 80. XIX wieku we dworze wybuchł pożar, po którym pozostały tylko fundamenty dworu Czapskich. Właścicielami Rynkówki była w tym okresie rodzina von Plehn, którzy na ruinach dworu wznieśli nowy pałac w stylu neogotyckim.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wieś Rynkówka w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-11-13]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Pałac w Rynkówce
Na podstawie artykułu: "Rynkówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy