Ryszard Forbrich


Ryszard Forbrich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Forbrich ps. „Fryzjer”, „Szczota”, „Architekt”[1] (ur. 10 marca 1946 we Wronkach) – polski działacz piłkarski, z zawodu fryzjer.

Życiorys | edytuj kod

Mieszkał we wsi Zielonagóra nad Wartą koło Obrzycka[2]. Był więziennym fryzjerem w Zakładzie Karnym we Wronkach, później posiadał własny zakład fryzjerski z siedzibą we Wronkach.

Karierę działacza sportowego zaczął w Olimpii Poznań za czasów prezesury pułkownika Milicji Obywatelskiej Edmunda Sikory. W 1990 roku działał w występującym wówczas w rozgrywkach klasy B wiejskim klubie LZS Czarni Wróblewo. W 1991 roku podpisał umowę patronacką pomiędzy swoim klubem a Fabryką Kuchni „Wromet” we Wronkach. W następnym roku doprowadził do połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo – tak 21 czerwca 1992 roku powstała Amica Wronki, z którą był związany do 2000 roku. W tym czasie był także delegatem okręgu pilskiego w Wielkopolskim Związku Piłki Nożnej[3], a także wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej[4]. Za jego kadencji w Amice Wronki (początkowo jako kierownika drużyny, później – menedżera klubu) klub z Wronek błyskawicznie awansował do I ligi – awans o 6 klas rozgrywkowych zajął mu tylko 4 sezony, m.in. dzięki decyzji podjętej przez władze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej o przeniesieniu nowo powstałej drużyny z klasy A do IV ligi. W ciągu tych dziesięciu lat klub z Wronek trzykrotnie (w latach 1998, 1999 i 2000) zwyciężał w rozgrywkach o Puchar Polski i dwukrotnie (w 1998 i 1999) zdobył Superpuchar Polski. 27 listopada 2000 roku uchwałą Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Forbrich został uznany za persona non grata w polskim futbolu, co oznaczało zakaz działania w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz w klubach występujących w rozgrywkach na szczeblu centralnym[5]. Decyzja ta została następnie uchylona przez Komisję Odwoławczą[6][7].

Jeden z głównych podejrzanych w największej w historii polskiego futbolu aferze korupcyjnej. Śledczy z prokuratury podejrzewają go o ustawianie i kupowanie meczów w I, II i III lidze piłkarskiej. Od jego pseudonimu została utworzona tzw. lista Fryzjera opublikowana na łamach „Przeglądu Sportowego”.

3 kwietnia 2009 roku został posadzony na ławie oskarżonych w tzw. sprawie Arki Gdynia. Ostatecznie łączny wyrok ogłoszony przez sędziego to kara bezwzględna 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności[2] oraz kara grzywny w wysokości 320 000 złotych. Ryszard Forbrich jednak odwołał się od wyroku do sądu wyższej instancji. 20 maja 2010 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok skazujący Fryzjera na karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wydany przez sąd niższej instancji[8].

W czerwcu 2009 roku Fryzjer został ponownie wezwany przez śledczych z prokuratury we Wrocławiu i usłyszał dziesięć nowych zarzutów korupcyjnych[9].

3 lutego 2011 roku decyzją Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej wraz z Marianem Duszą został wykluczony ze struktur związkowych w następstwie czynów korupcyjnych[10].

Przypisy | edytuj kod

  1. Roman Stępowski: Mafia Fryzjera: sensacyjne kulisy afery piłkarskiej. Pro Media, 2007. ISBN 978-83-905654-5-3.
  2. a b rp.pl: Z zakładu fryzjerskiego do mafii.
  3. Gazeta Poznańska: Czy „Fryzjer” został wykreowany w Poznaniu?
  4. sport.pl: Jak Klocek z „Fryzjerem” o szczotkach rozmawiał.
  5. pzpn.pl: Komunikat PZPN.
  6. sport.pl: Ryszard Forbrich – „Fryzjer” goli w polskiej lidze.
  7. Gazeta Wyborcza: Czy Ryszard Forbrich dalej będzie persona non grata w PZPN?
  8. Afera korupcyjna - wyrok wobec "Fryzjera" utrzymany (pol.). sportowefakty.wp.pl, 20 maja 2010. [dostęp 7 października 2017].
  9. 90minut.pl: Nowe zarzuty dla Ryszarda F. i Janusza W. (pol.). [dostęp 4 czerwca 2009].
  10. 90minut.pl: WD PZPN zajął się sprawami Widzewa i Andrzeja Blachy (pol.). [dostęp 4 lutego 2011].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ryszard Forbrich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy