Ryszard Gładkiewicz


Ryszard Gładkiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Monografia „Kłodzko, dzieje miasta” pod redakcją Ryszarda Gładkiewicza

Ryszard Bogdan Gładkiewicz (ur. 1944) – polski historyk specjalizujący się w historii Śląska i Czech, historii średniowieczna i współpracy transgranicznej.

Jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Początkowo związany był z macierzystym instytutem, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii średniowiecza. W latach 90. XX w. brał udział w tworzeniu Centrum Badań Śląskoznawczych i Bohemistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie został dyrektorem. Ponadto jest zatrudniony w Ośrodku Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej jako kierownik. Udziela się we wrocławskim Polsko-Czeskim Towarzystwie Naukowym[1].

Zajmuje się historią Śląska i Czech w okresie średniowiecza. Jest autorem kilkunastu artykułów i redaktorem wielu książek, w tym monografii Kłodzka[2].

W 2019 odznaczony Odznaką Honorową „Bene Merito”[3].

Prace | edytuj kod

  • Ryszard Gładkiewicz (red.): Chojnów dawniej i dziś. Szkice i materiały. Chojnów–Wrocław: Sudety, 1992. ISBN 83-85550-09-7.
  • Dzieje Złotoryi, pod redakcją R. Gładkiewicza, Złotoryja–Wrocław 1997
  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998
  • R.R. Gładkiewicz R.R., M.M. Homza M.M. (red.), Terra Scepusiensis. Stan badań nad dziejami Spiszu, Lewocza–Wrocław 2003, ISBN 83-88430-25-4 .
  • O. Felcman, R. Gładkiewicz a kolektiv, Kladsko. Dějiny regionu, Hradec Králové–Wrocław–Praha–Kłodzko 2012.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dr Ryszard Bogdan Gładkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2010-03-27] .
  2. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998.
  3. Decyzja nr 84 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 11 września 2019 r. w sprawie nadania Odznaki Honorowej „Bene Merito”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ryszard Gładkiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy