Ryszard Jacek Żochowski


Ryszard Jacek Żochowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Ryszarda Jacka Żochowskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie Drzewo genealogiczne przedstawicieli Warszawskiej Akademickiej Szkoły Kardiologii wywodzącej się od Zdzisława Askanasa, do której należał Ryszard Jacek Żochowski

Ryszard Jacek Żochowski (ur. 19 czerwca 1941 w Warszawie, zm. 17 września 1997 tamże) – polski lekarz, profesor nauk medycznych, polityk, poseł na Sejm I i II kadencji, minister zdrowia i opieki społecznej (1993–1997).

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1964 studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Doktoryzował się pod kierunkiem profesora Tadeusza Kraski. Uzyskał następnie stopień doktora habilitowanego, a także otrzymał tytuł profesora nauk medycznych[1]. Przez wiele lat pracował jako ordynator Oddziału Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw zdrowia. W 1991 i 1993 uzyskiwał z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej mandat posła na Sejm I i II kadencji. W 1993 przed wejściem w skład rządu przewodniczył Komisji Zdrowia. W latach 1993–1997 zajmował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej w rządach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza.

Zmarł wskutek choroby nowotworowej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 września 1997 w kościele garnizonowym w Warszawie[2]. Polityk został pochowany na cmentarzu Bródnowskim.

Pośmiertnie w 1997 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ryszard Jacek Żochowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  2. Pogrzeb ministra Żochowskiego. prezydent.pl, 23 września 1997.
  3. M.P. z 1997 r. nr 86, poz. 870

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ryszard Jacek Żochowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy