Ryszard Kowalczyk (profesor nauk technicznych)


Ryszard Kowalczyk (profesor nauk technicznych) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Kowalczykprofesor nauk technicznych, dr hab. inż specjalista w zakresie konstrukcji betonowych, nauczyciel akademicki, były dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Życiorys | edytuj kod

W 1992 prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk technicznych. Był wykładowcą i dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Przez 3 lata pracował w Eidgenossische Material- Prufungsanstalt w Zurychu (Szwajcaria), uczestniczył też w pracach badawczych i wykładach w The University of Calgary (Kanada) i Lehigh University (USA). Był ekspertrem UNESCO i przez 6 lat pracował w UNRWA na Bliskim Wschodzie jako doradca do spraw edukacji technicznej. Przez wiele lat wykładał także w Uniwersytecie da Beira Interior w Portugalii, gdzie przez 4 lata był Dziekanem Wydziału Budownictwa. Był zatrudniony w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie[1][2].

W 2001 otrzymał tytuł Profesora Honorowego Politechniki Krakowskiej, w 2004 tytuł Profesora Honorowego Politechniki Śląskiej, a 13 czerwca 2014 nadano mu tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej[2].

W dniu 10 października 2016 otrzymał tytuł Doctor Honoris Causa Uniwersytetu Beira Interior w Portugalii.

W 2013 Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa został wyróżniony Medalem PZITB imienia Prof Stefana Kaufmana, a w 2016 medalem imienia Prof. Romana Ciesielskiego

Aktywnie uczestniczył w działalności organizacji międzynarodowych takich jak International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE) i Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH). W tej organizacji pełnił szereg funkcji jak Sekretarz, przewodniczący kilku komisji roboczych, Council V-Chairman for Europe. W 2009 został mu przyznany tytuł CTBUH Fellow.

Przypisy | edytuj kod

  1. Prof. Ryszard Kowalczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-11-04] .
  2. a b prof. Ryszard Kowalczyk Profesorem Honorowym PB. pb.edu.pl, 13 czerwca 2014. [dostęp 2017-11-05].
Na podstawie artykułu: "Ryszard Kowalczyk (profesor nauk technicznych)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy