Ryszard Olesiński (muzyk)


Ryszard Olesiński (muzyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Zbigniew[a] Placho Olesiński (ur. 11 listopada 1954[1]) – polski gitarzysta rockowy. W latach 1980-86 oraz 1991-2003 występował w zespole Maanam. Brał udział w nagraniu ogromniej większości albumów studyjnych i wszystkich ścieżek koncertowych zespołu. Kompozytor i współkompozytor utworów: „Espana Forever”, „To tylko tango”, „Przerwa na papierosa”, „Miłość jest jak opium”, „Polskie ulice”, „An-24 Antonow”, „Dobranoc Albert”, „Kminek dla dziewczynek” cz. I i II, „Placho Chicago Blues”.

Wywodzi się z krakowskiej grupy muzycznej Piknik, z której wraz z bratem Krzysztofem Olesińskim (gitarzysta basowy w składzie zespołu w latach 1980-1981, 1992-2003) przeszedł do Maanamu. Występował również z Tadeuszem Nalepą.

W 2003 r. – wraz z resztą muzyków (Krzysztofem Olesińskim i Pawłem Markowskim, perkusistą) – rozstali się z duetem Kora i Marek Jackowski.

W 2005 r. bracia Olesińscy założyli własną Grupę Ex, jednak jak dotąd nie ukazał się nagrany kilka lat temu (we współpracy z wokalistą A. Kozłowskim, pianistą D. Wanią, perkusistą W. Fedkowiczem i gitarzystą P. Hebdą) materiał.

Uwagi | edytuj kod

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów R. Olesińskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Maanam-Biografia – Muzyka w INTERIA.PL – teledyski, koncerty, nowości płytowe, dobra muzyka, listy przebojów

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ryszard Olesiński (muzyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy