Ryszard Poznakowski


Ryszard Poznakowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Janusz Poznakowski (ur. 11 stycznia 1946 w Grudziądzu) – polski muzyk, kompozytor, aranżer, sołtys wsi Magnuszew Duży. W latach 1969–2005 był członkiem Trubadurów (z dwuletnią przerwą od 1971 do 1973), z którymi zaczął ponownie występować w 2010. Od 2012 jest także liderem zespołu „Poznakowski Band”.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Już jako małe dziecko okazywał talent muzyczny, w wieku 3 lat uczył się grać na pianinie. Po ukończeniu liceum muzycznego w Gdańsku otrzymał od dyrektora Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku Jerzego Katlewicza posadę fagocisty. Równolegle studiował w PWSM w Gdańsku. W gdańskiej filharmonii pracował przez 2 lata[1].

Występował w zespole Czerwono-Czarni (1965–1967), kierował Telewizyjną Giełdą Piosenki (1967), był kierownikiem muzycznym popularnego zespołu Trubadurzy, w którym występował z przerwami od 1967 do 2005, kiedy to rozstał się z grupą, gdy ta zaangażowała się w kampanię wyborczą Samoobrony. W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym „Telewizyjny Ekran Młodych”, w którym debiutowali z przebojem „Co jest”. Również w 1970 założył zespół Wiatraki. Później był reżyserem dźwięku w Polskich Nagraniach, a od 1978 kierownikiem muzycznym teatru Syrena w Warszawie.

Latem 1998 nagrał z zespołem Trubadurzy płytę „Znamy się tylko z widzenia – Złote przeboje”, która zyskała status Złotej Płyty. Wcześniej z grupą zdobył cztery Złote Płyty.

W 2011 został wybrany sołtysem wsi Magnuszew Duży, uzyskując blisko 80% poparcia[2].

W 2012 powrócił nagrywając wraz z nowo powstałym zespołem „Poznakowski Band” kilka utworów. W zespole gra też m.in. Piotr Kuźniak[3].

Od 2010 okazjonalnie występuje w zespole Trubadurzy. W 2017 zaangażował się w trasę koncertową Trubadurów z racji jubileuszu 50. lat istnienia grupy (właściwie 53 lata, ale od momentu dołączenia przez niego do zespołu 50 lat), dołączył również do reaktywowanego zespołu Czerwono-Czarni , grając na instrumentach klawiszowych, śpiewając własne utwory i zapowiadając koncerty.

W 2019 nie ubiegał się już o urząd sołtysa wsi Magnuszew Duży. Na stanowisku w wyniku wyborów zastąpiła go jego żona Teresa[4].

Poznakowski jest twórcą wielu piosenek, m.in. dla Krzysztofa Krawczyka, Czerwono-Czarnych, Alicji Majewskiej, Bogdany Zagórskiej, Renaty Danel, Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Cwynara, Andrzeja Zauchy, Katarzyny Sobczyk, Andrzeja Dąbrowskiego, Edwarda Hulewicza, Wojciecha Gąssowskiego[5].

Ojciec Karoliny Poznakowskiej.

Wybrane utwory | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod


Przypisy | edytuj kod

  1. http://issuu.com/keramas/docs/tcokazowy Trubadur w gumofilcach.
  2. Trubadur, który został sołtysem.
  3. POZNAKOWSKI BAND – wywiad, koncert, studio nagrań.
  4. Gminne jednostki pomocnicze - wykaz sołtysów - BIP Urząd Gminy w Szelkowie, www.biuletyn.net [dostęp 2019-07-11] .
  5. Życiorys.
  6. W 2004 wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi (Złoty Krzyż Zasługi dla Trubadurów).
  7. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 2018-06-17].
  8. 18 kwietnia 2011 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, podczas jubileuszowego koncertu Trubadurów, otrzymał z rąk wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Znamy się tylko z widzenia. lodzkie.eu, 18 kwietnia 2011. [dostęp 2013-01-20].).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ryszard Poznakowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy