Ryszard Zając


Ryszard Zając w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Marek Zając (ur. 15 marca 1959 w Czeladzi) – polski polityk, dziennikarz, poseł na Sejm RP II kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest wnukiem cichociemnego Józefa Zająca[1]. Absolwent Liceum Handlowego w Tarnowskich Górach. W latach 1985–1987 był zakonnikiem w Zakonie Braci Mniejszych franciszkanów-reformatów (Ordo Fratrum Minorum Strictioris Observantiae)[2]. W latach 1987–1989 był działaczem opozycji demokratycznej, redaktorem i wydawcą nielegalnego pisma „Bajtel”, pracownikiem podziemnego Wydawnictwa Prasowego „Myśl”.

Za 1987 rok w kategorii „gazet – wolnych ptaków” wydawane przez niego pismo bezdebitowe otrzymało Nagrodę im. „Po Prostu”, nielegalnego wówczas Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 1989, podczas wyborów parlamentarnych, był kierownikiem Biura Wyborczego Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

We wrześniu 1989 odbył staż dziennikarski w Fundacji „Science Com” w Nantes oraz w sekcji polskiej Radia France Internationale w Paryżu. W 1990 był współredaktorem „Bez Cenzury”, kolumny opozycyjnej w „Trybunie Śląskiej” oraz audycji w katowickiej TVP.

W latach 90. zaangażował się po stronie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i środowisk antyklerykalnych, udzielał się m.in. na łamach tygodnika „NIE”. Był posłem SLD na Sejm RP II kadencji w latach 1993–1997. W 2001 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Fakty i Mity”.

Obecnie prezes Fundacji dla Demokracji, m.in. zaangażowany w propagowanie wiedzy o Cichociemnych[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Dowód pokrewieństwa Ryszarda M. Zająca, Ryszard M. Zając [dostęp 2016-01-14]  (pol.).
  2. Portal Kalendarium Polska.pl. [dostęp 2012-04-19].
  3. Cichociemni elita dywersji «Kompendium informacji o Cichociemnych spadochroniarzach Armii Krajowej», Cichociemni elita dywersji [dostęp 2019-12-07]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ryszard Zając" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy