Rząd Narodowy (powstanie styczniowe)


Rząd Narodowy (powstanie styczniowe) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pieczęć Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym

Rząd Narodowy – naczelny organ władzy, działający w okresie powstania styczniowego na dawnych ziemiach Polski.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Obligacja tymczasowa na okaziciela o wartości 40 złotych Ogólnej Narodowej Pożyczki Polskiej, wydana w 1863 roku przez Rząd Narodowy.

Tymczasowy Rząd Narodowy powstał w noc z 22 na 23 stycznia 1863 roku w wyniku przekształcenia go z Komitetu Centralnego Narodowego i był najwyższym organem wykonawczym w powstaniu styczniowym. Tymczasowy Rząd podpisał „Manifest”, w którym wzywał do walki oraz ogłaszał uwłaszczenie chłopów. Rząd zaproponował osobę Ludwika Mierosławskiego na dyktatora powstania, ale ten po przegraniu dwóch potyczek zrezygnował z podjęcia stanowiska. Po przejęciu władzy przez stronnictwo białych TRN zmienił nazwę na Rząd Narodowy.

Rząd Narodowy posiadał władzę ustawodawczą i wykonawczą, utworzył własną tajną administrację państwową, odpowiedzialną m.in. za pobór podatków, działanie tajnej poczty, edycję prasy.

Aresztowanie Romualda Traugutta 10 kwietnia 1864 r. uważa się za koniec działalności Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego.

Skład | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Countries Ph-Pu, www.rulers.org [dostęp 2017-11-26] .
Na podstawie artykułu: "Rząd Narodowy (powstanie styczniowe)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy