Rząd Tymczasowy (Rosja)


Rząd Tymczasowy Rosji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rząd Tymczasowy (Rosja)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Spotkanie pierwszego składu Rządu Tymczasowego Pieczęć Rządu Tymczasowego

Rząd Tymczasowy Rosji (ros. Временное правительство России) został utworzony w Rosji w wyniku rewolucji lutowej (1917) w dniu 15 marca 1917 r., w wyniku porozumienia Komitetu Tymczasowego Dumy i Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.

Pierwszym premierem był konstytucyjny demokrata, książę Gieorgij Lwow, od 21 lipca premierem i ministrem wojny był eserowiec Aleksander Kiereński. Siedzibą rządu był do końca lipca 1917 Pałac Maryjski(ros.), następnie Pałac Zimowy w Piotrogrodzie.

Rząd Tymczasowy nie zdecydował się na wystąpienie z Ententy i jednostronne zakończenie wojny. Podjęte decyzje: zniesienie cenzury, zniesienie kary śmierci, rozwiązanie policji politycznej (Ochrany).

14 września 1917 r. Rząd Tymczasowy proklamował w Rosji republikę.

Zajęcie przez bolszewików Pałacu Zimowego w czasie rewolucji październikowej i aresztowanie członków Rządu Tymczasowego 26 października?/8 listopada 1917 o godz. 2.10 w nocy położyło kres jego istnieniu.

 Osobne artykuły: Rewolucje w Rosji 1917 rokuRewolucja październikowa.

Spis treści

Rząd Gieorgija Lwowa | edytuj kod

Plakat z fotografiami pierwszego składu Rządu Tymczasowego (III-V 1917) Pierwszy rząd od góry: Paweł Milukow, Gieorgij Lwow (premier), Aleksander Kiereński

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego | edytuj kod

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego

Drugi rząd Aleksandra Kiereńskiego | edytuj kod

Gabinet Aleksandra Kiereńskiego (ostatni skład Rządu Tymczasowego)

Bibliografia, literatura | edytuj kod

Pieczęć Rządu Tymczasowego
Na podstawie artykułu: "Rząd Tymczasowy (Rosja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy