Rzędowice (województwo opolskie)


Na mapach: 50°45′14″N 18°27′12″E/50,753889 18,453333

Rzędowice (województwo opolskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzędowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Rzendowitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Dobrodzień.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim. Częściami miejscowości są Bzionków, Kwierucie.

Nazwa | edytuj kod

Nazwa pochodzi od polskiego określenia oznaczającego położenie w szeregu - w rzędzie[1]. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia wcześniejszą od niemieckiej nazwę miejscowości w staropolskiej formie "Rzendowice" podając jej znaczenie - "Hauser in der Reihe (Reihendorf)" czyli w tłumaczeniu "Domy w szeregu, wieś szeregowa"[1]. Niemcy fonetycznie zgermanizowali nazwę miejscowości na "Rzendowitz"[1] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie.

Ze względu na polskie pochodzenie nazwy w okresie hitlerowskiego reżimu w latach 1936-1945 nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła zgermanizowaną nazwę na nową, całkowicie niemiecką Mühlental[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 73.
  2. Rzędowice, Rzendowitz, Mühlental
Na podstawie artykułu: "Rzędowice (województwo opolskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy