Rzeżucha włochata


Rzeżucha włochata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Liście Kwiaty

Rzeżucha włochata (Cardamine hirsuta L.) synonim rz. czteropręcikowa – gatunek niewielkiej rośliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

Spis treści

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Jest szeroko rozprzestrzeniony. Rodzimy obszar występowania obejmuje Europę, cześć Afryki i znaczne obszary Azji[2]. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także w Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii, a nawet w niektórych rejonach Ameryki Południowej[2]. W Polsce jest stosunkowo rzadki.

Morfologia | edytuj kod

Łodyga
Łodygi zielne, liczne i rozgałęziające się, owłosione lub nagie (rzadziej), 7-30 cm wysokości.
Liście
Osadzone na długich ogonkach, nie tworzą uszek obejmujących łodygę. Wraz z wiekiem rośliny, pojawiające się nowe liście dość znacznie różnią się od wcześniejszych. Liście pierzastodzielne, z największym listkiem szczytowym i 2, 4 lub 6 bocznymi. Listki u najstarszych liści (dolnych) mają duże powierzchnie, nieregularnie obłe. Listki górne (młodsze) są mniejsze, oszczepowate z wolnym końcem w kształcie łuku, następnie, za dwoma trójkątnymi zębami ostro zwężają się w ogonek.
Kwiaty
Ledwie widoczne, niepozorne, białe i nierozchylone (proste). Pręcików 4. Działki kielicha wąskie i eliptyczne, 1,5 do 2,2 mm długie, zielone, niekiedy fioletowo nabiegłe. Płatki korony wąskie, klinowato zakończone do 4 mm długie.
Owoc
Łuszczyna wielokrotnie dłuższa niż szeroka, bez widocznych nerwów, zakończona niewielkim dzióbkiem. Długość 12-25 mm i ok. 1,2 mm szerokości osadzone na szypułkach do 13 mm długich. Wewnątrz przezroczysta przegroda a po jej obu stronach nasiona ułożone w jednym szeregu, jedno za drugim. Dotknięte łuszczyny (w odpowiednim stadium dojrzałości) pękają, łupiny nasienne zwijają się i odpadają. Nasiona dojrzewają później i też odpadają. Na szypułkach pozostają żółte przegrody. Łuszczyny i szypułki odstają i zajmują górną, bezlistną część łodygi.
Korzeń
Palowo-wiązkowy, biały.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Roślina jednoroczna. Kwitnie od kwietnia do czerwca, czasami także na jesieni. Siedlisko: gleby żyzne, wilgotne i wolne od roślinności. Najłatwiej można ją wypatrzyć w szkółkach leśnych, w uprawach ogrodniczych, na plantacjach i leśnych przydrożach. Wegetację zaczyna wcześnie i wcześnie też zaczyna kwitnąć i owocować. W razie suszy zasycha.

Zmienność | edytuj kod

Tworzy mieszańce z rz. gorzką (Cardamine amara), rz. leśną (Cardamine flexuosa) i rz. niecierpkową (Cardamine impatiens)[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński, Bogumił Pawłowski: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1976.
Na podstawie artykułu: "Rzeżucha włochata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy