Rzeczpospolita babska


Rzeczpospolita babska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu, gdzie zrealizowano większość scen

Rzeczpospolita babska – polski czarno-biały film fabularny zrealizowany w 1969 roku przez Hieronima Przybyła. Komedia o czasach tuż po II wojnie światowej.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Scenariusz filmu powstał na motywach historii 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater, którego część żołnierek po zakończeniu II wojny światowej w Europie została osiedlona w Platerówce[1].

Większość scen zrealizowano w i przed pałacem w Wolborzu (woj. łódzkie, pow. piotrkowski). Pozostałe zdjęcia wykonano w Łodzi (wnętrza willi Zygmunta Richtera przy ul. Stefanowskiego 19, wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego), Bogusławicach (zabudowania stadniny), koło jazu na rzece Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim i na stacji kolejowej Wykno koło Koluszek (zabudowania stacyjne obecnie nie istnieją).

Fabuła | edytuj kod

Akcja toczy się w 1945 r. na ziemiach odzyskanych. Film opowiada o perypetiach dwóch grup żołnierzy – kobiecej i męskiej – zdemobilizowanych z Ludowego Wojska Polskiego. Choć kobiety są już w cywilu, porucznik Krystyna nadal utrzymuje wśród nich rygor wojskowy. Początkowa zawzięta rywalizacja obu grup z czasem przeradza się we współpracę, a owocem znajomości jest kilkanaście ślubów.

Obsada | edytuj kod

i inni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tygodnik „To & Owo” nr 27/4.07.2017, s. 15
Na podstawie artykułu: "Rzeczpospolita babska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy