Rzeki Litwy


Rzeki na Litwie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rzeki Litwy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Niemen koło Olity Wilia w Wilnie Windawa Szeszupa w Krasnoznamiensku Święta niedaleko Wieprzy Niewiaża w okolicy Kiejdan Mereczanka w Mereczu

Rzeki na Litwie są wolno płynące, meandrujące o szerokich dolinach. Istniejąca tu sieć rzek jest bardzo gęsta i dobrze rozwinięta, na 1 km² przypada 0,4 km rzeki. Zasilane są przede wszystkim wodami ze stopionych śniegów, co jest przyczyną gwałtownego wzbierania stanów wód na wiosnę i występowaniem licznych powodzi. Największe rzeki to: Niemen – o długości całkowitej 937 km, natomiast w granicach Litwy 469 km, którego dorzecze zajmuje prawie 70% powierzchni terytorium Litwy – wraz z dopływami: Wilią, Niewiażą, Dubissą oraz górny bieg Windawy. Najdłuższą rzeką płynącą w całości na terytorium Litwy jest rzeka Święta, o długości 246 km.

Spis treści

Rzeki według długości | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia rzeki, przepływające przez terytorium Litwy, których długość wynosi ponad 100 km.

Długość rzeki Żejmiany jest sporna, wynosi ona, w zależności od źródeł 82 lub 114 km.

Do długości w granicach Litwy zaliczają się również odcinki rzek granicznych.

Rzeki według przepływu | edytuj kod

Zlewnie | edytuj kod

Około 70% terytorium Litwy, czyli ok. 49 600 km² należy do zlewni Niemna. Zlewnie pozostałych rzek są znacznie mniejsze i obejmują głównie tereny przygraniczne. Zlewnia rzeki Lelupy, która jest druga pod względem wielkości na terenie kraju, obejmuje jedynie 8976 km² litewskiego terytorium, zlewnia Windawy 5140 km², Dźwiny 1857 km², zlewnie rzek pobrzeża Bałtyku 2'523 km², zaś zlewnia Pregoły zajmuje zaledwie 54 km² Litwy.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rzeki Litwy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy